Azerbaycan, MHP’nin okul projesini reddetti

MHP lideri Bahçeli, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın girişimiyle Şuşa’ya yapmayı önerdiği okul projesinin Azerbaycan yönetimince reddedildiğini açıkladı.

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisi tarafından Azerbaycan ordusu tarafından geçen yıl kontrol edilen Dağlık Karabağ’ın Şuşa kentinde okul yaptırmak için hazırladığı projenin kabul edilmediğini duyurdu.

Bahçeli, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 16 Ocak 2021 tarihinde sosyal medyadan, Şuşa’ya Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın girişimiyle 9 derslikli bir okul yapmayı önerdiklerini hatırlattı.

Söz konusu okulun temel atma günü olarak 30 Ocak 2021’i planladıklarını belirten Bahçeli, “Ancak Azerbaycan yönetimi, bizim bu projemizi uygun görmeyerek yeni ve farklı bir okul projesi hazırlamıştır. Elbette bu tasarruf en tabii haklarıdır, bize de saygı duymaktan başka bir seçenek kalmayacaktır” dedi.

Okul projesinden vazgeçmek durumda kaldıklarını ifade eden Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

“Okul yapımına destek veren kardeşlerimizden yardım ve bağış adı altında toplanan paralar da gecikmeksizin ve aynısıyla iade edilecektir. Hassasiyeti malum olan konuyla ilgili keyfiyeti aziz milletimizin bilgi ve takdirine bilavasıta sunuyorum.”

Azerbaycan ordusu 27 Eylül 2020’de Dağlık Karabağ’a yönelik operasyon başlattı. Ermenistan ile Azerbaycan orduları arasında başlayan çatışmalar boyunca üç kez geçici ateşkes ilanı yapıldı.

Azerbaycan son olarak 9 Kasım’da Rusya arabuluculuğunda anlaşma imzalanan sürece kadar Dağlık Karabağ’ın büyük bölümünü kontrol etti.