Azerbaycan ile Ermenistan arasında; Mayın haritasına karşı esirler

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Bakü’nün Dağlık Karabağ’a bitişik olan Fuzuli ve Zengilan bölgelerindeki mayın haritaları karşılığında 15 Ermenistan vatandaşını Erivan’a teslim ettiğini duyurdu. Sputnik’te yer alan habere göre, Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya’nın girişimiyle Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a bitişik olan Fuzuli ve Zengilan bölgelerindeki mayın haritaları karşılığında 15 Ermenistan vatandaşını Erivan’a teslim ettiği ifade edildi. 

Açıklamada, “3 Temmuz 2021’de Rusya Federasyonu’nun girişimiyle Ermenistan, işgal sırasında Fuzuli ve Zengilan bölgelerinde kurulan yaklaşık 92 bin tanksavar ve anti-personel mayınının haritalarını sundu. Azerbaycan tarafı, insani bir adım olarak mahkeme kararıyla hapis cezasına çaptırılan ve tayin edilen ceza süresinin sona erdiği Ermeni asıllı 15 kişiyi Ermenistan’a teslim etti” denildi. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Azerbaycan’da şuanda 200 Ermeni esir bulunuyor. Ancak hukukçlara göre bu rakam 300’e yakın. Ermenistan basınına göre, esir askerlerden 70’i, Karabağ savaşında ateşkesin imzalanmasından sonra esir düştü.  Ayrıca esirlerden 4’ü kadın en az 19’unun Azerbaycan güçleri tarafından öldürüldüğü de iddia edilmişti.