Azerbaycan, Ermenistan ile yaşanan çatışmalar nedeniyle sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı ilan etti

Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesindeki ayrılıkçılar ile Azerbaycan güçleri arasında çatışma patlak vermesinin ardından Bakü ve diğer birçok şehirde sokağa çıkma yasağının yanı sıra ülkede sıkı yönetim ilan etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Bakü ve Karabağ’ın yanı sıra cephe hattına yakın diğer şehir ve bölgelerde ilan edilen sıkıyönetim sırasında 21:00-06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildiğini bildirdi.

Hacıyev ayrıca, Karabağ’daki Azerbaycan güçlerinin, Ermenistan ile ayrılıkçı bölge arasında stratejik bir bölge olarak kabul edilen Morovdağ’ın kontrolünü ele geçirdiğini belirtti.

Azerbaycan 6 köyü Ermenistan işgalinden kurtardıklarını açıklarken, Ermenistan bu haberleri yalanladı.

Azerbaycan Başsavcılığı tarafından dün yapılan açıklamada, Ermeni güçlerinin sivil yerleşim birimlerine ateş açması sonucu aynı aileden 5 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Söz konusu çatışmalar, petrol ve gazı küresel pazarlara taşıyan boru hatları için bir koridor olan Güney Kafkasya’daki istikrarsızlık endişelerini de yeniden gündeme getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenistan destekli ayrılıkçılar ve Azerbaycan güçleri arasındaki kanlı çatışmaların sona ermesi çağrısında bulundu.

Kremlin basın dairesine göre Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, taraflar arasındaki gerginliğin daha da tırmanmasını önlemek için gerekli tüm çabayı göstermenin önemine vurgu yapılarak, çatışmaların durdurulması gerektiğinin altı çizildi.