Ayasofya’daki mozaik ve freskler perdeyle kapatılacak

Ayasofya Camisi’ndeki mozaik, fresk ve tasvirlerin geleceği beli oldu. Mozaik ve freskler namazı sırasında perdeyle kapatılacak.

Bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,, 24 Haziran’da ibadete açılacak Ayasofya Camisi’nde yürütülen hazırlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kalın açıklamasında, “Bazı hizmetlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı vakıflar üzerinden görmeye devam edecek. Çünkü normal bir cami olmanın yanı sıra orası aynı zamanda tarihi ve kültürel bir miras. Sultanahmet Camisi’ne, Süleymaniye Camisi’ne, Fatih Camisi’ne ya da Edirne’de Selimiye Camisi’ne gidildiğinde namaz kılmak isteyen namaz kılıyor. Normal ziyarette bulunmak isteyenler yerli yabancı, normal ziyaretlerini belli bir protokol içerisinde tabii ki oranın şartlarına, maneviyatına uygun bir şekilde bu ziyaretlerini yapıyorlar. Ayasofya’da da bu manada bir değişiklik olmayacak. Aynı kural orada da uygulanacak.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, perde sistemi için duvarlara çivi çakılması yönündeki iddiaların sorulması üzerine, “O konuda çok hassas bir çalışma yürütülüyor, kimsenin endişesi olmasın.” yanıtını verdi.