Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Aslan: Avusturya’daki saldırgan terapi gördükten sonra serbest bırakılmıştı

Avusturya Başbakanı Kurz, ‘Bu, Hıristiyanlarla Müslümanlar ya da Avusturyalılarla göçmenler arasında bir ihtilafla ilgili değil; bu, uygarlıkla barbarlık arasında bir mücadele’ demişti.

Avusturya’da 5 kişinin hayatını kaybettiği saldırının IŞİD’li faili 20 yaşındaki Kurtin S.’nin daha önce hapishaneye girdiği ve çıktıktan sonra radikalleşme karşıtı terapilere katıldığı öğrenildi.

Avusturya Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aslan, Artı TV’de yayınlanan Haber Peşinde programında Erk Acarer’in sorularını yanıtladı.

Avrupa’daki radikal İslamcı saldırıları değerlendiren Aslan, saldırıların en çok göçmenleri vurguladığını belirtirken ‘saldırıdan önce neden engellenemiyorlar’ sorusunu da yanıtladı.

Aslan, Avusturya’daki saldırganın daha önce hapse girip çıktığını ve kısa süre içerisinde serbest bırakıldığını söyledi. Hapishanelerin de radikalleşme ortamı sağladığını belirten Aslan, “Serbest bırakıldıktan sonra adikalleşme karşıtı en az 20 terapiye katılıyor ve kendini devlete karşı inandırıyor ancak çok süre geçmeden bu eylemi gerçekleştiriyor” dedi.

“Demokrasi ortamında bu insanları topluma kazandırmak için bir çaba var bu doğru” diyen Aslan, “Ancak ilk etapta bu radikalleşme başlamadan önce bu kanalları kapatmak, radikalleşmeyi tetikleyen ülkelere karşı diplomatik adımlar atılması gerekir. İşin köküne ulaşmak, finans kaynaklarını yok etmek, mobilizasyon ve kışkırtmayı durdurmak gerekir” diye konuştu.

Programın tamamını izlemek için tıklayınız.