Avusturya Başbakanı Kurz: ‘Avrupa Birliği Erdoğan’ın tehdit ve şantajlarına izin vermemeli’

Göçmen karşıtlığıyla bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltti.

Kurz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Avrupa Birliği Erdoğan’ın tehdit ve şantajlarına izin vermemeli” şeklinde yazdı.

Aşırı sağcı 33 yaşındaki Avusturya Başbakanı ayrıca, “Erdoğan’ın Batı Avrupa’daki Türkleri kendi amaçları için kullandığını” iddia etti.

Alman gazetesi Handelsblatt’a konuşan Kurz, AB sınırlarının korunması ve Yunanistan ile tam dayanışma içinde olunması gerektiğini söyledi.

Kurz’dan alıntı yapılarak “Açık kapı politikası artık yok” başlığıyla yayınlanan röportajda, Avusturya Başbakanı, Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

AB üyesi ülkelerin Erdoğan’a karşı birlikte bir duruş sergilemediğini belirten Kurz, “Eğer Avrupa Türkiye’nin kendisine şantaj yapmasına izin verirse, bu son derece sorunlu bir durumdur. Kararlılıkla harekete geçen birleşik bir Avrupa Birliği istiyorum.” dedi.

Erdoğan’ı “mültecileri silah olarak kullanmakla” suçlayan Kurz, “Bu yılın başlarında Erdoğan, AB’ye baskı yapmak için göçmenleri silah olarak kullandı. İnsanları Yunanistan’a gitmeye ve oradaki sınırlara akın etmeye çağırdı. Bu insanlık dışı bir davranış. Buna karşı kararlı adımlar atacak birleşik bir Avrupa Birliği istiyorum. Bunun neden olmadığını anlayamıyorum. Avrupa’nın dış sınırını savunan cephede yer alan Yunanistan ile dayanışma göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Gazete, Kurz’u “Balkan yolunun mülteciler için kapatıldığı AB-Türkiye Paktının önde gelen mimarlarından biri” olarak tanımladı.

Gazete, haziran ayı sonunda Viyana’nın Favoriten bölgesinde PKK bayrakları taşıyanlarla diğer Türk grupları arasında yaşanan gerilimi hatırlatması üzerine Kurz, “yabancı çatışmaların ülkeye ithal edildiğini” söyledi.

Viyana’da Türk ve Kürt gruplar arasında yaşanan gerginlik Türkiye-Avusturya ilişkilerine yansıdı
Bu konuda Erdoğan’ı eleştiren Kurz, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Avrupa’da yaşayan Türkleri veya Türk kökenli göçmenleri kendi amaçları için araçsallaştırmaya çalışmasını kınıyorum.” şeklinde konuştu.