Avukatlar tahliye edildi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 25 Nisan’da yürüttüğü soruşturma kapsamında tutuklanan ve tahliye edilen 4 avukat, cezaevinden çıktı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açık tanık Ümit Akbıyık adlı kişinin ifadeleri doğrultusunda 25 Nisan’da aralarında gazeteci ve hukukçuların da olduğu 216 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve gözaltına alınanlardan 52’si tutuklanmıştı. Tutuklanan avukatlardan Burhan Arta, Özüm Vurgun, Serhat Hezer ve Şerzan Yelboğa hakkında, adli kontrol şartıyla tahliye kararı verildi.

Tutuklu avukat Vurgun bulunduğu Kadın Kapalı Cezaevi’nden, Hezer, Yelboğa ve Arta ise  Diyarbakır 1 ve 2 No’lu Yüksek Güvenlik Cezaevi’nden çıktı.Tutuklu avukatları cezaevi önünde karşılaşmak için aileleri, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri Amed Barosu’na bağlı çok sayıda avukat ve   Tutuklu Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) yöneticileri karşıladı. Avukatlar cezaevinden çıkarken, meslektaşları tarafından alkış, zılgıt ve çiçeklerle karşılandı.

Avukat Burhan Artan ve Özüm Vurgun cezaevi çıkışında kısa bir konuşma yaptı.

‘SADEDE GÖREVİMİZİ YAPTIK’

Artan,   gözaltı sürecinden bu yana yanımızda olan başta ÖHD olmak üzere Amed Barosu ve meslektaşlarımız ve halkımıza teşekkür ediyoruz. Onların verdiği destek ve moralle nasıl bir ayı içerde geçirdiğimi bilmiyoruz. Özellikle iktidar kürtleri muhalifleri kısacası kendine muhalif olan herkesi kriminilize ettiğini ifade eden Arta, “Biz hukukçu olarak sadece görevimizi yaptık  ve yine de görevimiz yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Vurgun ise “Bu gözaltı ve tutuklama aslında siyasi güruhun bir seçim piyonu olarak görüyorum. 191 kişi gözaltına alınması ve aralarında 4 avukatında  olduğu 50 kişiden fazla tutuklama olması bizlere ne kadar korktuklarını gösteriyor. Bizlere nasıl avukatlık mesleğini yapacaklarının kendilerinde bir kez daha gösterdiler. Biz özgür avukatlar olarak halkın avukatlığını yapmaya devam edeceğiz.  İçerde kaldığımız sürece gayet moralli geçirdik. Bir avukat ve insan hakları savunucusu olarak cezaevinde geçirmem ve ihlalleri yerinde gözlemledik. Tecridi daha iyi gördük. Savunma alanlarını daha da genişletecek ve avukatlık pratiğini daha iyi şekilde  yapacağız. Onlar istediği kadar baskı yapsınlar, bizler özgürlükçü avukatlar olarak geri adım atmayacağız ve halkın avukatlığını yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Kaynak-MA