Avukatlar, ‘Tahir Elçi’nin katledilmesi siyasi suikasttir’ diyen Davutoğlu’nun mahkemede şahit olarak dinlenmesi için başvuruda bulundu

Tahir Elçi ailesinin 23 avukatı, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır ziyaretinde ‘Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti’ açıklaması üzerine Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ortak dilekçe verdiler.

Türkan Elçi’nin vekili olan avukatlar, cinayetin işlendiği tarihlerde Başbakanlık görevi yürüten, cinayetin işlenmesinden hemen sonra ve sonraki tarihlerde konuya ilişkin birçok beyanda bulunan Davutoğlu’nun, ilk kez yorum ve kanaate dayanmayacak şekilde “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” şeklinde bir açıklamada bulunduğunu ifade ettiler.

Dilekçede şu ifadeler yer alıyor:

Yürütmenin başı olarak görev yapması nedeniyle, Tahir Elçi cinayetiyle ilgili gerek cinayetin işlendiği gün, gerekse de soruşturma sürecinde Adalet Bakanlığı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile Emniyet ve Jandarma İstihbaratı tarafından bilgilendirilen dönemin Başbakanının konuya ilişkin yaptığı bu açıklamanın gerçek bir bilgi veya görgüye dayanıyor olması kuvvetle muhtemeldir. Cinayetin işlendiği tarihteki konum ve statüsü, bilgilere erişim kolaylığı dikkate alındığında, tanığın bu beyanlarının dosyanın sonucuna etkili beyanlar olabileceği göz ardı edilemez.’’

Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, hafta sonu Diyarbakır ve ilçelerine yaptığı ziyaretler kapsamında birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Tahir Elçi cinayeti Davutoğlu’na sorulan soruların başında geldi.

Davutoğlu, Pazar günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada Tahir Elçi cinayeti için “Siyasi bir suikastti” ifadesini kullanmıştı.