Avrupa Parlamentosu Başkanı Sassoli : Türk hükümetine maddi yardımda bulunmuyoruz!

AP Başkanı Sassoli, “Biz Türkiye’de bulunan sığınmacıların ihtiyaçlarının korunmasına yönelik orada bulunan BM’nin insani yardım kuruluşları ve AB’ye yardım ediyoruz” dedi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic ile basın toplantısı düzenledi.

David Sassoli, Türkiye’de bulunan sığınmacıların ihtiyaçlarının korunmasına yönelik orada bulunan Birleşmiş Milletler’in (BM) insani yardım kuruluşları ve Avrupa Birliği’ne (AB) yardım ettiklerini belirterek, “Dolayısıyla bazılarının düşünmek istediğinin aksine biz Türk hükümetini finanse etmiyoruz” dedi.

AB’nin coğrafi ve siyasi alanlarının birbirini tamamlaması gerektiğine işaret eden Sassoli, “Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile katılım müzakerelerinin başlatılamaması engeli ortadan kaldırılmalı. Batı Balkanlar’ın geleceği Avrupa’dır. Avrupa’nın geleceği de Batı Balkanlar’ı kapsamasıdır” diye konuştu.

Sassoli, AP’nin Türkiye’nin kabul ettiği sığınmacılar noktasında tavrının açık olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk hükümetine maddi yardımda bulunmuyoruz. Biz Türkiye’de bulunan sığınmacıların ihtiyaçlarının korunmasına yönelik orada bulunan BM’nin insani yardım kuruluşları ve AB’ye yardım ediyoruz. Dolayısıyla bazılarının düşünmek istediğinin aksine biz Türk hükümetini finanse etmiyoruz.”

Türkiye’ye gönderilen yardımın Suriye’ye geri dönmek isteyen sığınmacılara yönelik olduğunu ifade eden Sassoli, Türkiye’ye tekrar böyle bir yardım teklifinde bulunulması gerektiğini söyledi.