‘Avrupa, Osman Kavala için Türkiye’ye baskı yapmalı’

Hollanda’nın eski İstanbul Başkonsolosu Jan Jonker Roelants, 1 yıldan fazla bir süredir gözaltında tutulan iş insanı Osman Kavalakonusunda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden Türkiye’ye baskı yapmalarını istedi.

Jan Jonker Roelants, Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden NRC için kaleme aldığı yazıda, ekonomik olarak “stratejik ortak” diye tanımladığı Türkiye’nin Batı ile ekonomik yakınlaşması karşısında, insan hakları koşulunun öne sürülmesini talep etti.

Hollandalı diplomat, “Avrupa, Osman Kavala için Türkiye’ye baskı yapmalı” başlıklı yazıda, “Osman’ı kendini topluma adamış dürüst bir adam olarak biliyorum” dedi.

Gözaltına alındığı günden bu yana Kavala’nın yurtdışından siyasi destek ve istisna istemediğini vurgulayan Roelants, Türk iş insanının tek isteğinin kendisi ve delilsiz gözaltında tutulan binlerce kişi için adil yargılama olduğunu vurguladı.

Kavala hakkında hala iddianame hazırlanmadığına dikkati çeken Hollandalı diplomat yazısında “Gerçekte Kavala, özgür bir toplumun önemli bir temsilcisi olduğu için tutuklandı. Aktif yurttaşlığı savunan Türk sivil toplumunun lideridir” diyor.

 

İlgili Haberler