Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi: Demirtaş ve Kavala’nın tahliyesini talep etti

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM kararına rağmen serbest bırakılmayan eski HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın tahliyesini talep etti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyen  Bakanlar Komitesi kararında, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 aylık hapis cezasının, Demirtaş’ı “cezaevinde tutma ve seçimlere katılmasını engelleme” amacını taşıdığı belirtildi.

Komite, Demirtaş’ın yasama dokunulmazlığı ve ifade özgürlüğü kapsamında kalan açıklamaları nedeniyle uygulanan bütün yaptırımların sonuçlarının ortadan kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Komite, Demirtaş için Türkiye’ye ek süre talep etmediği halde hala eylem planı sunmadığı için 30 Eylül’e kadar süre verdi. AİHM Büyük Daire kararı doğrultusunda hükümete eylem planı sunması için 22 Haziran’a kadar süre vermişti.

İhtar bekleniyordu

Bakanlar Komitesi, iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması talebini de yineledi. Demirtaş’ın avukatı Benan Molu konuyla ilgili Twitterdan paylaştığı mesajda, “Bu oturumda Türkiye’ye ihtarda bulunarak yaptırım sürecinin başlatılması bekleniyordu ancak Komite, Aralık oturumuna kadar Kavala’nın serbest bırakılmasını bekleme kararı aldı” bilgisini verdi.

Bir sonraki Bakanlar Komitesi toplantısı, 30 Kasım-2 Aralık 2021’de yapılacak.