Astana görüşmelerinin 11. turu başladı

Uluslararası Suriye barış görüşmelerinde İran’ı temsil eden başmüzakereci Hüseyin Caberi Ensari ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura Astana’da bir araya geldi.

Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlama amaçlı Astana görüşmelerinin 11. turu bugün Beşşar el Caferi başkanlığındaki Suriye heyetinin yanı sıra diğer heyetlerin katılımıyla Kazakistan’ın başkenti Astana’da başladı.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığında Asya ve Afrika Departmanı Başkanı Haydar Bek Tomatov; 11. tur görüşmelerine davet edilen tüm tarafların Astana’ya ulaştıklarını ifade etti.

Astana görüşmeleri çerçevesinde İranlı başmüzakereci Caberi Ensari, BM Suriye Özel Temsilcisi ile bir araya geldi.

Bu arada Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti Astana’ya varması ardından Rusya başkanının Suriye özel temsilcisi Alexander Lavrentiev başkanlığındaki Rus heyet ile bir toplantı düzenledi.

Toplantıda 11. tur görüşmelerinin gündeminin yanı sıra terörle mücadele özellikle İdlib konusunda olmak üzere Astana sürecinin sonuçlarını hayata geçirme konusunda işbirliği ve koordinasyonun sürdürülmesi konuları ele alındı.

İki taraf toplantıda aynı zamanda İdlib’deki silahlı grupların Halep Kentinin sivil yerleşim alanlarına ‘kimyasal’ silahlarla saldırmaları konusunu da masaya yatırıldı.

Diğer yandan Caferi başkanlığındaki Suriye heyeti Kazakistan Dışişleri Bakanı Hayrat Abdrahmanov ile bir araya geldi.

İlgili Haberler