Araştırma: Mutasyona uğrayan yeni tür koronavirüs daha fazla ölüme neden olabilir

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu tarafından yapılan araştırmaya göre İngiltere’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan yeni türü, virüsün orijinal versiyonundan yüzde 56 daha fazla bulaşıcı ve koronavirüs kaynaklı ölümleri artırabilir.

AFP’ye göre söz konusu araştırmada, Kasım ayında İngiltere’nin güneydoğusunda ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni türün önümüzdeki yıl Kovid-19 kaynaklı hastaneye yatışları ve ölümleri artırmasının muhtemel olduğu konusunda uyarı yapıldı.

İngiltere’nin güneydoğusu ve Londra’ya odaklanan araştırmacılar, mutasyona uğramış türün orijinal versiyondan daha fazla veya daha az ölümcül olup olmadığının hala belirsiz olduğunu söyledi.

Yayınlanan araştırmada, “Ancak 19 Aralık’tan önce uygulanan bölgesel kademeli kısıtlamalar devam ettirilse bile, bulaşıcılıktaki artışın 2021’de bu yıl gözlenenden daha yüksek seviyelere ulaşması beklendiğinden, hastanelere yatış ve ölümlerle büyük bir artışa yol açması muhtemeldir” denildi.

Araştırmacılar, Kasım ayında İngiltere’de uygulanan genel kapatmanın, ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler kapatılmadıkça vakalardaki artışı engelleme olasılığının düşük olduğu konusunda uyararak, “Kontrol önlemlerinin herhangi bir şekilde hafifletilmesi, büyük olasılıkla virüsün yeniden canlanmasına yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra virüsün neden olduğu hastalığı kontrol altına almada somut bir etkiye sahip olabilmek için aşı uygulamasının büyük ölçüde hızlandırılması gerektiği de vurgulandı. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Noel tatili için daha sıkı tecrit tedbirlerini açıklarken, geçtiğimiz Cumartesi günü yeni koronavirüs türünün hastalığın orijinal versiyonundan yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olabileceğini söyledi.

Birçok ülke geçtiğimiz yıl Çin’de ortaya çıkışından bu yana 1,7 milyondan fazla insanı öldüren virüsün yayılmasını sınırlamak için aşılama kampanyaları başlatırken, mutasyona uğrayan yeni tür koronavirüsün keşfi tüm dünyada korku uyandırdı.