Arap Parlamentosu’ndan Türkiye’ye karşı acil uluslararası eylem çağrısı

Arap Parlamentosu, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesi topraklarında sürdürdüğü operasyon ve bombardımanlarına karşı uluslararası eylem çağrısı yaptı. Arap Birliği ise Türkiye’nin “saldırılarını durdurmak” için Irak’ın uluslararası alanda atacağı her türlü adımı destekleyeceğini açıkladı.

Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fahm El Salami, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi topraklarında düzenlediği operasyon ve bombardımanları kınadı.

Irak’ı desteklediklerini belirten El Salami, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne “Türkiye’nin saldırılarını durdurmak için” acil eylem çağrısında bulundu.

El Salami, Türk SİHA’nın Erbil’in Sidekan kasabasında Irak Sınır Muhafızları’na yönelik saldırısını da, “Irak’ın egemenliğinin ve ayrıca uluslararası yasa ve tüzüklerin açık bir ihlali” şeklinde yorumladı.

Arap Birliği: Irak’ı desekliyoruz

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da yaptığı açıklamada, “11 Ağustos günü Irak sınırındaki Sidakan bölgesinde Irak silahlı kuvvetlerinden iki subay ve bir askerin şehit edilmesiyle sonuçlanan Türk bombardımanını en sert biçimde kınıyoruz” dedi.

Bu saldırının “Irak’ın egemenliği, uluslararası hukuk ilke ve şartları ve iyi komşuluk ilkelerinin açık bir ihlali olduğunu” belirten Ebu Gayt, “Irak hükümetinin kendi topraklarına tekrarlanan Türk askeri saldırılarını durdurmak, ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını korumak için uluslararası alanda atacağı her adımı destekliyoruz” diye konuştu.

2 Kürt komutan yaşamını yitirmişti

Önceki gece Soran ilçesi sınırlarında PKK ile Irak Sınır Muahfızları arasında yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından tansiyonu düşürmek için bölgeye giden Irak Sınır Muhafızları komutanları, PKK’lilerle görüştükler sırada, TSK’ya ait SİHA’lar tarafından bombalanmıştı.

Bombardımdan Irak Sınır Muhafızları (IBP) 2’inci Sınır Tümen Komutanı Muhammed Reşid Süleyman ile 2’inci Sınır Tümen Komutanlığına bağlı 3’üncü Birlik Komutanı Yarbay Zübeyir Hali Taceddin hayatını kaybederken Yarbay Hüsameddin Abdurrahman Hasan ve bir asker de yaralandı.

İznews, Rudaw