Arap Birliği: Filistin devleti olmadan Orta Doğu’da barış sağlanamaz

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt, 1967 Orta Doğu savaşında İsrail’in işgal ettiği tüm topraklar üzerinde Filistin devleti kurulmadan İsrail-Filistin meselesini çözme girişimlerinin sonuçsuz kalacağını söyledi.

Euronews’in haberine göre, Ebu Gayt’ın bu açıklamayı, ABD Başkanı Donald Trump’ın “yüzyılın anlaşması” dediği ve henüz yayımlanmayan barış planı için yaptığı belirtildi. Plana göre Filistin ekonomisi için öneriler sunan plan gelecek hafta Bahreyn’de ABD’nin liderliğindeki konferansta ele alınacak.

Filistin liderliği, Trump’ın planının aşırı derecede İsrail lehine olduğu gerekçesiyle konferansı boykot ediyor. Ahmet Ebu Gayt Arap Birliği etkinliğinde yaptığı açıklamada “Filistin veya Araplar tarafından reddedilen [bir öneri] kabul edilemezdir” dedi. Genel Sekreter, “Araplar olarak bizim açımızdan kabul edilebilir olan şey başkenti Kudüs olan ve 4 Temmuz 1967 sınırları üzerinde bir Filistin devletinin kurulmasıdır” diye konuştu.

Suudi Arabistan ve Mısır Arap Birliği’nin en önde gelen üyeleri olarak dikkat çekiyor. Kahire merkezli birlik etkisiz olmakla eleştiriliyor.

Beyaz Saray’dan bir yetkili Mısır, Ürdün ve Fas’ın Bahreyn’deki konferansa katılmayı planladığını açıkladı. Filistinliler ise Mısır ve Ürdün’ü konferansa katılım konusunda bir kez daha düşünmeye davet ederken bu iştirakin Washington’ın hazırladığı plana karşı Arap muhalefetini zayıflatacağını savunuyor.