Arama kurtarma çalışmalarında 3. gün | Depremde can kaybı 6 bin 234’e yükseldi

Maraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin etkisi sürüyor. Enkaz çalışmaları devam ederken AFAD depremlerde 6 bin 234 kişinin hayatını kaybettiğini, 37 bin 11 kişinin yaralandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesini oluşturan 10 ilde 3 ay sürecek olağanüstü ilan edildiğini duyurdu.
Türkiye, Maraş’ta meydana gelen 7.7, ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldı.
‘Yüzyılın afeti’ olarak adlandırılan depremler Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Urfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı.
Arama kurtarma çalışmaları sürerken, AFAD depremlerde 6 bin 234 kişinin hayatını kaybettiğini, 37 bin 11 kişinin yaralandığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise olağanüstü hal ilan ettiği açıklamasında, “Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa’nın 119’uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hâl ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.