Aralarında HDP’li siyasetçilerin ve işadamlarının da olduğu birçok kişi gözaltına alındı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ve Diyarbakır, Adıyaman, Ankara, Çanakkale, İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı gerçekleşen operasyonlarda, aralarında HDP’li siyasetçilerin ve işadamlarının da olduğu birçok kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Diyarbakır Kayapınar Belediyesi eski Eş Başkanı Necati Pirinççioğlu, Ergani Belediyesi eski Eş Başkanları Ramazan Kartalmış ve Mervan Yıldız, HDP Diyarbakır eski il yöneticisi Tarık Yazgan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu başkan yardımcılarından Celalettin Birtane de var.

DHA’nın konuyla ilgili geçtiği haberde ise Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele ve istihbarat şube müdürlükleri PKK’nın mali yapılanmasına yönelik iki yıldır bir çalışma yürütüyordu. Soruşturmayla örgütün finansal ağının ortaya çıkarılacağı öne sürüldü.

Bu çalışmaya göre 2019 yerel seçimleri sonrası HDP’li belediyelerin bazı ihalelerde usulsüzlük yaptıkları, bu sayede PKK’ya kaynak aktardıkları, ayrıca HDP’li belediyeler döneminde bazı iş yerleri aracılığıyla örgüte para aktarıldığı iddia ediliyor.

Savcılık soruşturmasında 44 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtiliyor. BBC Türkçe, iznews