Anket, “Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisi?” sorusuna ilk sırada yüzde 33.6 ile “Hiçbiri” dedi.

ASAL Araştırma, yürüttüğü anket çalışmasında katılımcılara sorduğu “Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisi?” sorusuna ilk sırada yüzde 33.6 ile “Hiçbiri” cevabını aldı.

ASAL Araştırma ve Danışma Şirketi söz konusu anket çalışmasını 3-8 Temmuz 2022 tarihleri arasında 2 bin 425 kişi ile yaptı.

Anket çalışması, İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin’de yürütüldü.

Anket çalışmasında vatandaşlara ”Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisidir?” sorusu yöneltildi.

Araştırmaya katılanların yüzde 15.2’si “Türkiye’nin en güvenilir kurumunun Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)” olduğunu ifade etti.

“Hiçbir kuruma güvenmiyorum” diyenlerin oranı ilk sırada

İkinci sırada yüzde 11.4 ile Cumhurbaşkanlığı’nın yer aldığı araştırmada; üçüncü sırada yüzde 9.0 ile Güvenlik Güçleri, dördüncü sırada yüzde 6.7 ile sağlık kurumları, beşinci sırada yüzde 4.8 ile yargı kurumları, altıncı sırada yüzde 2.3 ile siyasi partiler yer aldı.

Türkiye’nin en güvenilir kurum sıralamasında yedinci sırada yüzde 1.5 oranla medya yer alırken, onu yüzde 1.2 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve yüzde 1.0 ile Diyanet izledi.

Araştırmada, “Hiçbir kuruma güvenmiyorum” diyenlerin oranı yüzde 33,6’yla öne çıktı.

Fikir belirtmeyenlerin oranı ise yüzde 5.1.