Ankara’da 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan hızlı tren kazasında, 10 sanığa 15 yıla kadar hapis istendi

Ankara’da, 13 Aralık 2018’de gerçekleşen ve 9 kişinin can verdiği hızlı tren kazasıyla ilgili hazırlanan iddianame ile 10 sanığa 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ankara’da 13 Aralık 2018’de 9 kişinin hayatını kaybettiği hızlı tren kazasına ilişkin 10 şüpheli hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

13 Aralık 2018 tarihinde Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren ile raylarda kontrol için bulunun kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3’ü makinist 9 kişi yaşamını yitirmişti. Kazayla ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı.

ÖLÜME SEBEBİYET VERME SUÇUNDAN 15 YILA KADAR HAPİS

Hazırlanan iddianamede tren teşkil memuru Osman Yıldırım, hareket memuru Sinan Yavuz, trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey, YHT Ankara Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz, Trafik Servis Müdür Yardımcısı Vekili Ergün Tuna, YHT Trafik Servis Müdürü Ünal Sayıner, YHT Ankara Müdürü Duran Yaman, Şube Müdürü Recep Kutlay, TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Daire Başkanı Mükerrem Aydoğdu, TCDD Emniyet ve Kalite Yönetimi Daire Başkanı Erol Tuna Aşkın’ın, ”birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 15 yıla kadar hapisleri istendi.

DÖNEMİN TCDD GENEL MÜDÜRÜ ŞÜPHELİ OLARAK YER ALMADI

İddianamede, bilirkişi raporunda kusurlu bulunan dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve şu anda TCDD Genel Müdürü olan dönemin Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun şüpheli olarak yer almadı. Savcılık bu iki isim için bakanlıktan soruşturma için izin talebinde bulunmuştu.