Angelina Jolie’den Jina Emini paylaşımı

Dünyaca ünlü sinema oyuncusu Angelina Jolie, İran’da İslami kurallara göre örtünmediği gerekçesiyle polis tarafından katledilen Jina Emini protestolarına katılan kadınlara desteğini ifade eden bir mesaj yayınladı.

Angelina Jolie, Instagram hesabından paylaştığı mesajda, Tahran’da gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Jina Emini’nin katledilmesini kınadı.

Mesajının başında Angelina Jolie mesajında İran güvenlik güçlerinin protestoculara karşı uyguladığı şiddeti de tepki gösterdi.

Jolie mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İran’ın cesur, uzlaşmaz, korkusuz kadınlarına saygıyla. Onlarca yıl hayatta kalan ve direnen herkese. Bugün sokakları işgal edenlere, Mahsa Amini’ye ve onun gibi tüm İranlı genç kadınlara.

Kadınların ahlaklarının denetlenmesine, zihinlerinin yeniden eğitilmesine, bedenlerinin kontrol edilmesine ihtiyacı yoktur. Şiddet ve tehdit olmadan yaşama ve nefes alma özgürlüğüne ihtiyaçları var. #WomanLifeFreedom #MahsaAmini”

Jolie, paylaşımında, ülkede yaşanan gösterileri anlatan kısa bir slayta da yer verdi.

İran İnsan Hakları Örgütü, Jina Emini’nin öldürülmesine karşı düzenlenen protestolarda 76 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.