Anayasa Mahkemesi, Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu bugün görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi Parkı davasından beraat ve tahliyesine karşın, “casusluk” suçlaması nedeniyle tutukluluğunun devamına karar verilen Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın bireysel başvurusunu bugün görüşecek.

Kavala, üç gün sonra; 18 Aralık’ta hakim karşısına çıkacağı “casusluk” suçlaması nedeniyle verilen tutukluluğun hukuki olmaması ve kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

Gezi olayları ile bağlantılı suçlamalar nedeniyle 1 Kasım 2017’de tutuklanan Osman Kavala, 3 yılı aşkın süredir cezaevinde bulunuyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 10 Aralık 2019’da Osman Kavala’nın haksız yere cezaevinde tutulduğuna hükmederek serbest bırakılmasına karar vermişti.

Bir süredir Türkiye’deki reform tartışmalarında Kavala’nın tutukluluğu da gündeme geliyor. Bülent Arınç parti çevresinden tepki çeken, sonra da Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’ndaki görevinden istifasına neden olan açıklamasında Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tutukluluğunun sona ermesi gerektiğini ifade etmişti.