Amerikan askeri yetkililerden IŞİD açıklaması: Irak’ın kuzeyinde kendilerine güvenli bölge buldular

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD’in yüzde 100 bozguna uğratıldığını açıklamıştı. Ancak Amerikan askeri yetkililer tam tersini düşünüyor. Yetkililere göre, Irak’ın kuzeyine kayan IŞİD’liler otorite boşluğundan yararlanarak yeni bir güvenli bölge buldu.

Amerikan askeri yetkililerden DEAŞ iddiası: Irak'ın kuzeyinde kendilerine güvenli bölge buldular, System.String[]

ABD Başkanı Donald Trump IŞİD’in yüzde 100′ bozguna uğratıldığını açıkladı. Ancak Amerikan askeri yetkililerine göre Suriye’den Irak’ın kuzeyine kayan IŞİD mensupları otorite boşluğundan yararlanarak Mahmur’da kendilerine güvenli bir bölge buldu.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge komutanları da IŞİD’lilerin bölgeye geldiğini doğruladı. Burada bir devlet otoritesinin bulunmaması bölgeyi güvenli kılıyor.

“BÖLGEDE HALİFELİĞİ TEKRAR KURMAK İSTİYORLAR”

ABD Başkanı Trump’n “IŞİD’i yüzde 100” bozguna uğrattığını söylemesi ve IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi’nin Amerikan güçleri tarafından öldürülmesine rağmen Irak’taki ABD kuvvetlerinin komutanı General William Seely, ‘IŞİD savaşçılarının’ Suriye’den yüzlerce mil uzaklığına doğru yer değiştirdiğini söyledi. General Seely bu kişilerin amacının bölgede halifeliği tekrar kurmak olduğunu kaydetti.

2014 yılında IŞİD, Irak ve Suriye topraklarında yaklaşık 55 bin kilometrekare bir alanı kontrol ederken bu bölgede 10 milyon insan yaşıyordu.

ABD’nin Suriye operasyonlarına yönelik hazırlanan ve ağustos ayında yayımlanan yıllık rapora göre ‘IŞİD Irak ve Suriye’de bir tehdit olmaya devam ediyor’. Eski ABD Savunma Bakanı James Mattis da ABD Başkanı Trump’ı Suriye’den çekilme konusunda uyarmıştı.