Amedspora ırkçı saldırı: Herkesimden kınama

Bursaspor-Amedspor maçı öncesi yaşanan arbede, Diyarbakırsporlu futbolculara saldırı ve  trübünlerde açılan “Yeşil” ve Beyaz Toros” pankartlarına tepkiler gelmeye devam ediyor.  CHP, Saadet ve AK Parti’den DEVA, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi, STK ve sanatçılardan tepki geldi. 

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan olaylı Bursaspor-Amedspor maçında trübünlerde açılan “Yeşil” ve Beyaz Toros” pankartlar ilgili yapılan açıklamada “Tribünlere kabul edilemez görselleri sokan kamu görevlileri açığa alındı” denildi.

Bursaspor-Amedspor maçında tribünlerde “Beyaz Toros” ve “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın pankartları açılmasına birçok siyasetçi, TSK ve sanatçılardan tepki yağdı.

Karamolloğlu: Herkesi sağduyuya, yetkilileri ise göreve davet ediyoruz

Öte yandan yaşanan duruma ilişkin siyasi partilerden ve STK’lardan da tepkiler gelmeye başladı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bursaspor-Amedspor maçında görmek istemediğimiz görüntüler ve olaylar, gectigimiz hafta yeşil sahalarda gördüğümüz birlik ve beraberlik ruhundan sonra bizleri derinden üzmüştür.Şiddet ve şiddeti öven mesajlar, şu anda ülkemizin ihtiyaç duyduğu dayanışma ruhuna zarar vermektedir. Yaşananların tekrar etmemesi için herkesi sağduyuya, yetkilileri ise göreve davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Barosu, Bursa’ya giden Amedspor ekibinin bulunduğu otel önünde bir grubun slogan atması ile ilgili olarak “Gerekli önleyici tedbirlerin alınmamış olmasını kaygıyla karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

AK Partili Abdurrahman Kurt’tan tepki

Diyarbakırlı siyasetçi aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi Abdurahman Kurt ise Twitter hesabından maçta açılan pankarların resmini paylaşarak “ Son zamanlarda stadyumların ülkede kaosa hizmet ettirilmeye çalışıldığını görüyoruz.Sevgili Bursa spor taraftarları belki çoğunuzun farkında bile olmadığı görselleri açanlar sizin üzerinizden bu operasyonu yapıyor belli ki.Buna ilk karşı çıkması gerekenler sizler olmalısınız.

Devlette elbette gereğini yapıyor,yapacaktır.Kardeşliğimize gölge düşürülmesine ,bir avuç kendini bilmezin ülkemizin kardeşlik ve geleceğine gölge düşürmesine müsaade edilemez .Hele bu acılı günlerimizde…” şeklinde tepki gösterdi.

Nihat Doğan: Sorumlular cezalandırılsın

Amedspor’a yönelik ırkçı saldırıya bir tepki de Sanatçı Nihat Doğan’dan geldi. Doğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “AMEDSPOR’a yönelik saldırıyı kınıyorum. Bu saldırının tüm sorumluları cezalandırılmalıdır” dedi.

Ali Babacan: Gereği yapılsın

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali babacan ise olaylarda sorumluluğu olanların cezalandırılmasını istedi.

Ali Babacan Twitter’dan yapttığı paylaşımda “Bursa’da dünden beri yaşanan olaylar karşında önlem alınmamış olması sorumsuzluktur. Suçu ve suçluyu öven davranışları da sahada siddet olaylarına sebep olan görüntüleri de reddediyoruz. Gereğinin yapılması ve sorumluların cezalandırılması için yetkileri göreve davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu: Milletimiz sizin tuzağınıza asla düşmeyecek

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, sosyal medya hesabından yaşananlara tepki göstererek tedbir almayan sorumluların cezalandırılması gerektiğini söyleyerek “Karanlık elleriyle bugün Bursa’da ortalığı karıştırmaya kalkışanlar, kardeşi kardeşe düşürmeye çalışanlar bilsinler ki milletimiz sizin tuzağınıza asla düşmeyecek” dedi.

Davutoğlu’nun paylaşımı şu şekilde:

“Karanlık elleriyle bugün Bursa’da ortalığı karıştırmaya kalkışanlar, kardeşi kardeşe düşürmeye çalışanlar bilsinler ki milletimiz sizin tuzağınıza asla düşmeyecek. Tedbir almayarak sahada ve saha dışındaki provokasyonlara izin veren sorumlular cezalandırılmalıdır.”

Diyarbakır Barosu: Kınıyoruz

Diyarbakır Barosu da yaşananlara ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

“Bursa’da, Amedspor’un bulunduğu otel önünde bir grubun ırkçı ve ayrımcı sloganlar attığı görüntüler kamuoyuna yansımıştır.

Gerekli önleyici tedbirlerin alınmamış olmasını kaygıyla karşılıyoruz.

Bu eylemleri kınadığımızı ve hukuki süreci başlatacağımızı kamuoyuyla paylaşırız.”

“Bunlara göz yuman her kimse hem ülkemize hem insana düşmandır”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise, “Halkı birbirine düşürmeye çalışan, daha bir ay önceki depremde hasar gören bir kentin futbol takımına bile saldıran, provokatif pankartlar açan ve tüm bunlara geceden beri göz yuman her kimse hem ülkemize hem insana düşmandır.” ifadelerini kullandı.

Ensarioğlu: Üç beş kişinin yaptığı bir eyleme karşılık yapılanlar kabul edilemez

İYİ Parti Ortadoğu Politikaları Başkanı Mehmet Salim Ensarioğlu, Bursa’da Amedspor futbolcu ve taraftarlarına yapılan saldırıya tepki göstererek “Diyarbakır da oynanan müsabakaya misilleme olarak yapıldığını kimse bize anlatmasın. Irak Bölgesel Kürt yönetimin yasal bayrağı ve haklarında soruşturma açılan sadece üç beş kişinin yaptığı bir eyleme karşılık yapılanlar kabul edilemez” dedi.

CHP: Amedspor’a yönelik çirkin saldırı

CHP Diyarbakır İl Başkanlığıise maçta yaşananlara ilişkin yaptığı  açıklamada Amedspor’a yönelik saldırılaraı “çirkin saldırı” olarak tanımladı.

Ve Amedspor yanlız değildir denildi. Açıklama şu şekilde:

“CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’nın Amedspor’a yönelik çirkin saldırı hakkındaki açıklamasıdır

Amedspor, yalnız değildir!

Bugün Bursa’da oynanan karşılaymada, Amedspor futbolcuları ve taraftarlarına yapılan saldırı ve tribünden açılan pankartlar, manevi duygularımızda deprem etkisi yaratmıştır.

Ülkemizi sarsan ağır depremin yıkıcı etkisinin yaraları sarılırken, kentimize ve bölgeye ilk koşan belediyeler arasında Bursa’nın CHP’li Nilüfer ve Gemlik Belediyeleri de bulunuyordu. Bu dayanışma, ülkemizdeki toplumsal barışa olan inancımızı pekiştirmiş, geleceğe olan inanç ve güvenimizi de artırmıştı. Bu nedenle, daha dün CHP Diyarbakır İl Başkanlığı adına; bu kıymetli yardımın, kentimizde büyük bir karşılığı bulunduğunun nişanesi olarak, Nilüfer ve Gemlik Belediye Başkanlarımıza ilk fırsatta birer teşekkür plaketi takdim etmiştik.

Bunun yarattığı kıvanç ve mutlulukla kentimize dönerken, bugün yine Bursa’da ama bu kez farklı bir siyasal gündemi olan bir güruhun çirkin saldırılarına tanık olduk. Kentimizin takımı Amedspor, Bursaspor karşılaşmasında kafalarına bıçak ve mermi gibi ölümü çağrıştıran maddelerle saldırıya uğradı. Bu yetmezmiş gibi, yine tribünlerden toplumsal barışı dinamitleyecek nitelikte, bölge halkının 1990’lı yıllarda ölümle eş tuttuğu sembollerden “Beyaz Toros” posteri ile azılı bir katil olduğu bilinen firarari sanık “Yeşil” kod adlı karanlık şahsın fotoğrafları açılmıştır.

Bu; ne sporla ne siyasetle ne de sıradan bir öfke ile açıklanabilecek bir durum değildir. Bu durumun sorumluları, günlerdir yapılacak maç öncesinde tedbir alınması için yapılan çağrılara kulak tıkayan AKP Hükümeti’nin yetkilileri, İçişleri Bakanı ve İl Valisi’dir.

45 binden fazla yurttaşımızın kaybına neden olan depremden sonra, Bursa’da yaşanan bu olaylar, kentimizde ve bölgemizde, yatta dünyanın bir çok yerinde on binlerce taraftarı bulunan, taraftar sayısı bakımından ülkemizin ilk 5 büyük takımı arasındaki Amedspor’a gönül verenlerde bir de manevi deprem yaratmıştır. Yapılan bu saldırı, toplumsal barışın temellerine konulan bir dinamitten farksızdır.

Bu vesile ile olan bitene göz yuman yetkilileri şiddetle telin ve protesto ediyoruz. Amedspor’umuza ve camiamıza da geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Almedspor, bilinmelidir ki yalnız değildir ve asla yalnız kalmayacaktır.”

Ne oldu?

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta bugün saat 14:00’te oynanacak Bursaspor maçı için Bursa’ya giden grup lideri Amedspor oyuncularının kaldığı otelin önüne gelen bir grup taraftar, “Ne mutlu Türküm diyene” sloganları atarak havai fişek attı.

Sosyal medya platformları üzerinde görüntüler kısa sürede geniş bir kitleye ulaştı.

Maçın oynandığı saatlerde BursaSpor tirbünklerinde eski JİTEM üyesi “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ile “Beyaz Toros” ve ‘ın pankartları açıldı.

Daha sonra futbolcular arasında gerginlik yaşandı.

Çevik kuvvet müdahale etti

Amedsporlu futbolcular, zemini incelemek için sahaya çıktığında, tribünlerdeki Bursaspor taraftarlarının protestosuyla karşılandı. Amedsporlu bazı futbolcuların da taraftarlara karşılık vermesiyle tansiyon yükseldi. Bunun üzerine Bursasporlu futbolcular da sahaya çıktı. İki takım futbolcuları arasında yaşanan arbedeye çevik kuvvet polisleri müdahale etti. Polisin müdahalesiyle saha içerisindeki arbede sonlandırılırken, her iki takımın oyuncuları soyunma odasına geri döndü. Amedsporlu futbolcuların soyunma odasına girişi sırasında tribünlerden pet şişe atıldı.

“Oyuncularımıza soyunma odasında saldırılıyor”

Maç daha sonra 2-1 Bursasporun galibiyeti ile son bulurken, Amedspor Twitter hesabından yapılan açıklamada oyunculara saldırıldığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada “Oyuncularımıza soyunma odasında saldırılıyor. @TFF_Org” denildi.

Twitter’da “#Amedsporyalnızdeğildir” etiketi altında kullanıcılar tepkilerini gösterdi

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuya ilişkin açıklama yaptı.

Soylu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bursa’daki futbol müsabakasında, futbol seyrinin dışındaki görseller kabul edilemez ve spor ile bağdaştırılamaz. Bu görsellerin stada sokulmasında zafiyet gösteren kamu görevlileri ile ilgili soruşturma başlatılmış ve ilgili kamu görevlileri açığa alınmıştır” ifadesini kullandı.