Amedspor’dan Süleyman Soylu’ya yanıt: Açıklamaları hayretle izledik!

Amedspor Kulüp Başkanı Metin Kılavuz, Süleyman Soylu’nun “Cemil Bayık Amedspor’a ayda 400-500 bin lira para bulun diye talimat veriyor” açıklamasına “İçişleri Bakanı’nın kulübümüzü kriminalize eden ve yalnızlaştırmaya yönelik bulduğumuz beyanlarını, Amedspor üzerinde gelişecek olumsuzluklarda sorumlu ve sorunlu buluyoruz” yanıtını verdi.

Kılavuz, Amedspor’un, kurulduğu 1990 yılından bugüne Diyarbakır ve bölge gençlerine yönelik sportif faaliyetlerinin önemini ilke edinerek hizmet yürüttüğünü belirtti.

“Amedspor sportif faaliyetlerini yürütürken tüm baskıcı ve ötekileştiren yaklaşımlara rağmen inatla bütünlükçü bir anlayışla hareket etmektedir” diyen Kılavuz, kulüplerinin birçok “Fair Play” ödülü de bulunduğunu hatırlattı.

Metin Kılavuz sözlerine şunları ekledi:

“Ne yazık ki bu anlayışımız ülkemizde ve dünyada eşi benzeri olmayan taraftar yasaklarıyla karşılık bulmaktadır. Daha önce yargıya taşıyıp lehimize sonuçlanan mahkeme kararına rağmen, İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik kurullarınca bu yasaklama devam ettirilmektedir. Burada sayısını belirtmekte zorlanacak kadar çok sayıda baskılar yetmezmiş gibi; dün İçişleri Bakanı’nın açıklamasıyla şaşkınlık ve üzüntü yaşadık. Açıklamayı hayretle izledik.

“İçişleri Bakanı’nın beyanlarını sorumlu ve sorunlu buluyoruz”

Tüm mali hareketlerinin yeminli mali müşavir raporuyla belgeli olduğunu söyleyen Kılavuz “Kulübümüz ülkemizde özellikle mali anlamda en şeffaf kulüplerin başında yer almakta ve tüm mali hareketlerimiz yeminli mali müşavir raporuyla belgelidir. Bu da rapor halinde Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirilmektedir. Kulübümüz bir önceki dönem benzer ithamlarla başta mali müfettişler olmak üzere her türlü denetimden geçmiştir. Tek bir olumsuz husus ile isnat edilemeyeceği tespit edilmiştir. Bu konuda kulübümüzün her zaman denetime açık olduğunu da belirtmek isteriz. İçişleri Bakanı’nın kulübümüzü kriminalize eden ve yalnızlaştırmaya yönelik bulduğumuz beyanlarını, Amedspor üzerinde gelişecek olumsuzluklarda (deplasmanda yaşanacak taraftar olayları, hakem temsilci vs. yaklaşımlarında )sorumlu ve sorunlu buluyoruz” dedi.

“Amedspor destekten yoksun”

Diğer kulüplerin yerel yönetimler ve mülki amirliklerden her türlü katkıyı aldıklarını, ancak Amedspor’un bu desteklerden yoksun olduğunu ifade eden Kılavuz,  şunları söyledi:

“Bilindiği üzere ülkemizde SMS kampanyası düzenleyen kulüplere izin verilirken, izin alamayan tek kulüp Amedspor’dur. Bu ülke sadece birilerinin değil, bu ülkede yaşayan herkesindir. Bu hususun gerçekliği Çanakkale ve Me (biz) Lez (çabuk) Gırt (aldık) Malazgirt ovasında görmek mümkündür. Bölge ve şehrimiz gençlerine sportif faaliyetleri ile hizmet eden kulübümüze sahip çıkılması hayati önemdedir. Bu anlamda tüm Amedspor gönüllülerini sahamızda 1 Aralık Pazar günü saat 13.00’da oynayacağımız Yeni Çorumspor maçına davet ediyoruz.”

Kılavuz son olarak, “Bu akşam saat 21.00’da resmi twitter hesabımız üzerinden açacağımız #AmedsporBenim hashtagine herkesi destek olmaya çağırıyoruz. Spor masada değil, sahada güzeldir. Sporun olduğu yerde hayat vardır” diye konuştu.

Soylu ne demişti?

Jandarma İl Komutanları Toplantısı’na katılan Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Amedspor’u “Terör örgütünün direkt talimat verdiği bir spor kulübü” sözleriyle hedef almıştı.

Süleyman Soylu, “Kandil’in en son derdinin ne olduğunu biliyor musunuz? Söyleyeyim, Amedspor. ‘Aman ne yapın edin, Amedspor’a oradan buradan ayda 400-500 bin lira para bulun’ diye bizatihi Cemil Bayık talimat gönderiyor” iddiasında bulunmuştu.

Soylu, “Cemil Bayık, ‘Amedspor’a destek verin’ diye açık açık talimat gönderdi, duymayacak mıyız?” diye konuşmuştu.