Almanya’nın ‘güvenli bölge’ teklifinin detayları ortaya çıktı: “Soçi mutabakatı barış getirmiyor”

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Krarrenbauer’ın Kuzey Suriye’de planlanan ‘güvenli bölge’nin oluşturulmasıyla ilgili teklifin ayrıntıları Spiegel Online sitesinde yayımlandı.

Hazırlanan teklife göre, ‘güvenli bölge’ için 2 bin 500 Alman askeri gönderilecek ve çok sayıda ağır askeri ekipmanlarla donatılacak.

Hazırlanan teklife göre Alman ordusu Kuzey Suriye’nin 40 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre derinliğinde sektörlere ayrılmasını öngörüyor. Bunun için savaş kabiliyeti olan üç tabur gönderilecek.

Muhtemel operasyon için hazırlanacak taburlarda keşif birlikleri, özel hareket birlikleri, Boxer isimli tekerli tanklar, ağır silahlar, obüsler, istihkam birlikleri ve mayın temizleme birlikleri bulunacak.

SAVAŞ UÇAKLARI DA PLANIN İÇİNDE

Alman ordusu ayrıca keşif uçakları Tornado’lar ile savaş uçakları Eurofighter’ları da bu operasyon için kullanmaya öngörüyor. Orduya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre Alman ordusunun helikopterler ve sıhhi tesisat konusunda ise yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

KARRENBAUER: TÜRKİYE DE DESTEKLEDİ

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Kuzey Suriye’de oluşturulacak ‘güvenli bölge’ planını NATO’ya sunmuştu.

Alman Bakan Kramp-Karrenbauer’in, Kuzey Suriye’de aralarında Türkiye ve Rusya’nın da olduğu uluslararası bir kontrol mekanizmasına bağlı bir güvenli bölge’ oluşturulması önerisine Birleşmiş Milletler’in de dahil edilmesi teklif edilmişti.

Kramp-Karrenbauer, yerinden edilen sivillerin korunması ve IŞİD’e karşı mücadelenin sürdürülebilmesi için oluşturulacak ‘güvenli bölge’nin önemini vurgulamıştı.

Kramp-Karrenbauer, NATO’ya sunulan ‘güvenli bölge’ planının ABD ve Türkiye tarafından desteklendiğini ifade etmişti.

“SOÇİ MUTABAKATI BARIŞ GETİRMİYOR”

Soçi Mutabakatı’nın “barış getirmediğini” belirten Alman Bakan, gazetecilere yaptığı konuşmasında, “Soçi Mutabakatı bölgeye uzun dönemde politik bir çözüm getirmiyor. Biz uluslararası kamuoyunun da dahil olabileceği bir çözüm arıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Kramp-Karrenbauer, Kuzey Suriye sınırının sadece Rusya ve Türkiye’nin kontrolüne bırakılmaması gerektiğine değindi ve “Mevcut durum tatmin edici bir çözüm değil” demişti.