Almanya’dan Ermenistan ve Azerbaycan’a: ”İnsani Ateşkesi” memnuniyetle karşıladık

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman hükümetinin, Moskova’da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Ermenistan ve Azerbaycan arasında ilan edilen “insani ateşkesi” memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Maas, yaptığı yazılı açıklamada, Ermenistan ve Azerbaycan’a ateşkese riayet etme çağrısında bulunarak, başka can kayıplarının yaşanmasından mutlaka kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Her iki ülkenin, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanlarının arabuluculuğunda ve anlaşmazlığın yönetilmesine ilişkin temel ilkeler zemininde müzakerelere başlama niyetini de memnuniyetle karşıladıklarını belirten Maas, “Ermenistan ve Azerbaycan’ı, ihtilafın barışçıl ve kalıcı bir şekilde çözülmesi için yoğun çalışmaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

Maas, Alman hükümetinin, Minsk Grubu eşbaşkanlarına çatışmaların son bulmasına yönelik çabalar ve önemli müzakereler için teşekkür ederek, “AGİT Minsk Grubu üyesi olarak Minsk Grubunun eşbaşkanlarının çözüm bulma çabalarına desteğimizi vurguluyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Dağlık Karabağ‘da insani amaçla cenazelerin ve esirlerin değişimi için Ermenistan ve Azerbaycan arasında anlaşmaya varılan ateşkes bugün yerel saatle 12.00’de devreye girmişti.