Almanya’dan da olası Rojava operasyonuna karşı açıklama

Almanya’dan, Türkiye’nin olası Rojava operasyonuna karşı açıklama geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Türkiye’yi, Rojava’ya kara operasyonu düzenlemekten ve Kürdistan Bölgesi’ne askeri saldırı düzenlemekten kaçınmaya çağırdı.

Euronews’in haberine göre Baerbock, Romanya’daki NATO toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’den derhal Suriye’nin kuzeyini potansiyel olarak karadan işgal etmek ve Irak’ın kuzeyinde askeri eyleme girişmek gibi şiddeti daha da arttıracak tedbirlerden kaçınmasını rica ettim” diye konuştu.

Baerbock’un çağrısı, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin olası operasyona karşı uyarılarının ardından geldi.

Kremlin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksander Lavrentiev geçen hafta yaptığı açıklamada Türkiye’den “itidalli” olmasını istemiş ve “aşırı güç kullanımından” kaçınmasını umduğunu bildirmişti.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov da, Türkiye’ye Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak girişimlerden kaçınmaya çağırdıklarını vurgulamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü ise dün akşam yaptığı açıklamada, Ankara’ya Suriye’de düzenleyeceği kara harekatından vazgeçme çağrısında bulunmuştu.

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna da “Türkiye’nin terörizm karşısındaki güvenlik endişelerini anlıyoruz. Ancak bu tür araçlarla ve böylesine bir yöntemle değil” demişti.