Almanya ve Finlandiya, Rojava’daki IŞİD kamplarından 23 kişiyi ülkelerine götürdü

 Almanya ve Finlandiya, Rojava’da IŞİD mensuplarının aile üyelerinin kaldıkları kamplarda kalan beş kadın ve 18 çocuğu ülkelerine götürdü.

Almanya ve Finlandiya, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yardımıyla Rojava’daki kamplarda kalan beş kadın ve 18 çocuğu ülkelerine götürdü.

Rojava Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Bürosu beş kadın ve 18 çocuğu Almanya ve Finlandiya’lı yetkililere teslim etti.

Almanya ve Finlandiya’nın dışişleri bakanlıkları, kadın ve çocukların insani nedenlerle götürüldüklerini açıkladı.

Alman medyası, ülkeye getirilen üç kadının IŞİD’e üye olma iddiasıyla soruşturma altına alındıklarını bildirdi.

IŞİD’e katılan yüzlerce Avrupalı, Rojava’da Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) yönettiği kamplarda tutuluyor.

Avrupa hükümetleri, güvenlik riski taşıdıkları için vatandaşlarını kamplardan, ülkelerine götürmekte isteksiz davranıyor.

Ancak insan hakları grupları, kadın ve çocukları bu kamplarda bırakmalarının, hastalık ve radikalleşme riskini artırdığını söylerek, ülkelerine götürülmeleri çağrısında bulunuyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, “Kuzeydoğu Suriye’deki kamplardan üç anne ve 12 çocuğun getirilmesinin kendisini çok rahatlattığını” söyledi.

Heiko Maas, ülkeye getirilenlerin “başta öksüzler ve hasta çocuklar olmak üzere, insani vakalar olduğunu, gerekli ve acil addedildiklerini” belirtti.

Maas, annesi olmayan çocukları getirmenin ise yasal açıdan imkansız olduğunu ifade etti.

Rojava’daki kamplarda binlerce kadın ve çocuk bulunuyor.

Alman medyası, dönenlerden bir kadının Frankurt Havaalanı’nda diğer iddiaların yanı sıra, IŞİD üyesi olma suçlamasıyla gözaltına alındığını belirtti.

Finlandiya’da altı çocuk ve iki annenin götürüldüğünü açıkladı

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı ise, altı çocuk ve iki annenin geri getirildiğini açıkladı.

Açıklamada, “Anayasa uyarınca, Finlandiya kamu kurumları mümkün olduğunca, kamplarda tutulan çocukların temel insan haklarını korumakla yükümlüdür” denildi.

Finlandiya hükümeti, Suriye’deki El Hol ve Roj kamplarında üçte ikisi çocuk 9 binden fazla kadın ve çocuğun tutulduğunu tahmin ediyor. Bunlar arasındaki 600 çocuk ve 300 kadın AB vatandaşı.