Almanya: Kıbrıs’a iki devletli çözüm söz konusu değil

Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock Kıbrıs’ta iki devletli çözümün söz konusu olmadığını söyledi. Baerbock Ada’nın birleştirilmesi çabalarına destek vereceklerini belirtti.

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı İonnis Kasulidis ile Berlin’de bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, görüşme sonrasında mevkidaşıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

DW’nin haberine göre, Ada’nın yeniden birleştirilmesi yönündeki çabaları desteklediklerini söyleyen Baerbock, Kasulidis’e hitaben “Almanya bu konuda kesin bir biçimde sizin tarafınızdadır” dedi.

Kıbrıs’ta çözümün sadece Birleşmiş Milletler kararları çerçevesinde mümkün olabileceğini söyleyen Baerbock, “Kıbrıs’a iki devletli çözüm söz konusu değildir” diye konuştu.

Güney Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Kasulidis de ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada mevcut durumun bu şekilde devam etmesi halinde bunun bir parçalanmaya yol açacağını söyledi.

“Taksim ise çözüm olamaz” diyen Kasulidis, “Kıbrıs’ta, Yunanistan’da ve Türkiye’de olmak üzere yaklaşan üç seçim var ve diyaloğa yeniden başlamak için ilerlemeler kaydetmek ancak Türkiye’deki seçimlerin sonrasında mümkün olabilir” diye konuştu.

Kıbrıs 1974 yılında Yunanistan’da askeri darbe ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı askeri harekat sonrasında kuzey ve güney olarak ikiye bölündü.

Adanın kuzeyinde ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından resmi olarak tanınmıyor.

Güney Kıbrıs devleti ise 2004 yılından beri Avrupa Birliği üyesi.