Almanya Başbakanı Merkel Ocak’ta Türkiye’ye Gidiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere Ocak ayında Ankara’ya gidecek. Başbakanlık sözcüsü, ziyaret haberini “Merkel’in uluslararası ziyaretlerini, yolculuktan bir hafta önce doğruluyoruz” şeklinde açıklarken, Türk ve Alman diplomatik çevreler ziyaretin önümüzdeki ayın üçüncü haftasında yapılacağını, Merkel’in Erdoğan’la bir araya gelmek amacıyla günübirliğine Ankara’ya gideceğini bildiriyorlar.

Buna göre zirvenin ana konuları, Suriye’deki son gelişmelerle bağlantılı mülteci krizi ve Libya’daki gerilim olacak. Merkel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Türkiye ile AB arasında 2016’da imzalanan Mülteci Geri Kabul Anlaşması’nın uzatılması konusunu da gündeme getireceği tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı’nın Pazar günü yaptığı konuşmada, “Bombardımandan kaçan 80 binin üzerinde İdlibli kardeşimiz ülkemiz sınırlarına doğru göç etmeye başladı. Bu sayı artarsa Türkiye bu yükü tek başına taşımayacaktır. Bunun olumsuz yansımaları başta Yunanistan olmak üzere tüm Avrupalı ülkelerin de hissedeceği bir konu olacaktır” şeklindeki sözleri Almanya’da geniş yankı buldu. Alman basınında, Almanya’ya yeni bir sığınmacı akını olabileceği yorumları yapılmıştı.