Alman vatandaşı Hozan Cane olarak bilinen Kürt sanatçı Saide İnanç’a Erdoğan’a hakaretten hapis cezası verildi

Edirne’de HDP’nin seçim çalışmalarına katılmak için gelen ve PKK üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verilen Almanya vatandaşı (Hozan Cane) Saide İnaç, Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Almanya vatandaşı Hozan Cane olarak bilinen sanatçı Saide İnaç, Erdoğan’a hakaret suçundan da 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi.

PKK PROPAGANDASI YAPTIĞI İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINMIŞTI

Almanya vatandaşı olan ve ‘Hozan Cane’ adını kullanan şarkıcı Saide İnaç, geçen yıl 24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili HDP’nin çalışmalarına destek vermek amacıyla haziran ayında Edirne’ye geldi. Kent merkezindeki çalışmaların ardından Enez ilçesine geçen İnaç, dönüş yolunda Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sosyal medyadaki paylaşımlarında PKK’nın propagandasını yaptığı ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. İnaç hakkında, Edirne 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlarından 6 yıl 3 ay hapis cezası verilsi.

ERDOĞAN’A HAKARETTEN DE CEZA ALDI

Saide İnaç hakkında, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasıyla Edirne 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın bugün karar duruşması yapıldı. Hükümlü bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden avukatıyla birlikte katılan İnaç, suçlamaları kabul etmeyerek, kendisi adına sosyal medyada bir çok hesap açıldığını iddia etti. Sosyal medyadaki sahte hesaplarla ilgili hukuki süreç başlattıklarını söyleyen İnaç, “Sayın Cumhurbaşkanına hakarete yönelik bir paylaşımım yok. Hakaret paylaşımı benim tarafımdan gerçekleştirilmiş değildir. Bir sanatçı olarak bırakın Cumhurbaşkanını, sıradan bir insana hakareti bile kendi kişiliğime aykırı görürüm. Bana ait olmayan bir paylaşım. Facebook sayfasının nasıl açıldığını dahi bilmem. Bana ait olsa çıkıp söylerdim. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, İnaç’a, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verildi. Hükmün açıklanmasının ise geri bırakılmasına karar verdi.