Alman Bakan ile Çavuşoğlu Suriye gündemiyle ilgili ortak basın toplantısı düzenlediler

Heiko Maas, “Soçi mutabakatının ardından yeni gerçeklerle karşı karşıyayız. Sağduyu ile adım atmalı ve Suriye’deki durumun istikrara kavuşması için çaba harcamalıyız” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, “Almanya ile daima yakın işbirliği içinde olmak istiyoruz” diyerek şunları ifade etti:

“Barış Pınarı Harekatımıza Almanya’dan gelen ölçüsüz tepkiler sebebiyle maalesef güvenimiz sarsıldı. Almanya’dan beklentimiz aramızdaki müttefiklik ruhuna uygun davranmaları ve terör karşı dayanışma içinde hareket etmeleridir. Almanya’da yaşayan Türkler kendilerini baskı altında hissediyorlar. Havaalanında uçağa binmek isteyen yolculara PKK yandaşlarının nasıl muamele ettiğini görüyoruz.”

Alman bakanla Suriye’deki gelişmeleri görüştüklerini dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Esasen bugünkü görüşmelerimizde Suriye meselesini tüm boyutlarıyla ele alma fırsatı bulduğumuz için memnunum. ABD ve Rusya’nın varılan mutabakatlarla sahada oluşan yeni durumu tanıdıklarını da vurguladım. Bu harekatın birçok amacı var; Suriyeli mültecilerin geri dönmesi de bunlardan bir tanesi. Mülteciler gönüllü ve güven içinde dönmeleri gerekiyor, tüm toplantılarımızda bu durumun altını çizdik.  Terör örgütünden temizlendikten sonra bölgeye mülteciler yerleştirilecek.”

Öte yandan, Türkiye’nin Avrupa Birliği’yle (AB) ilişkilerinin de konuşulduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Türkiye-AB ilişkilerini de konuştuk. Almanya ile güçlü bağlarımız ve tarihi ilişkilerimiz var. Biraz önce bahsettiğim tüm konularda da Almanya ile yakın işbirliği içinde olma arzusundayız. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımızın Johnson, Macron ve Merkel’le bir araya gelmesini de görüştük” dedi.

MAAS: İNSANLARIN ACI ÇEKMESİNİ İSTEMİYORUZ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da söz konusu görüşmelerde Suriye konusunu ele aldıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Son olarak New York’ta BM’de görüştük ve yoğun şekilde Suriye’yi ele aldık. Aramızda önemli görüş ayrılıkları var fakat böyle bir durumda konuşmamız lazım. Birbirimiz hakkında değil. Ciddi bir diyaloğa ihtiyacımız var. Biz Türkiye ile bu diyaloğu sürdürmek istiyoruz. Türkiye’nin AB ile olan ilişkileri bakımından ortak sorumluluklarımız var. Almanya için Türkiye çok önemli bir NATO müttefikidir. Biz şu anda bu savaşın çok uzun sürdüğünü görüyoruz, önümüzde kış var. Tekrar korkunç bir savaşın yaşandığı kış olup insanların acı çekmesini istemiyoruz. Türkiye, Almanya ve AB olarak sorumluluğumuz var.”

“DAİŞ’LE MÜCADELE SONA ERMEDİ”

22 Ekim’de Soçi kentinde Rusya ve Türkiye arasında varılan mutabakata ilişkin değerlendirmelerde bulunan Maas, şunları söyledi:

“Soçi mutabakatının ardından yeni gerçeklerle karşı karşıyayız. Bu konuyu görüştük. Soçi’nin sonuçlarını ele almak durumundaydık. Sağduyu ile adım atmalı ve Suriye’deki durumun istikrara kavuşması için çaba harcamalıyız. IŞİD’le mücadele sona ermiş değil. Soçi mutabakatı kapsamında ateşkesin sürmesi ve uzatılması çok önemli.”

Türkiye’nin belirli koşulların yerine getirilmesi durumunda bu hususu ilerleteceği yönünde mesaj aldık. Oradaki insanların ve oraya geri dönmek isteyen sivillerin çıkarlarının da bunu mümkün kılması açısından da önemli olduğunu düşünüyorum. Bir diğer konu ise Soçi’de yapılan mutabakat temelinde Türk güçlerinin Kuzey Suriye’de kalıcı varlığı olmaması, geçici bir statüko olarak değerlendirilmesi, bunu da konuştuk ve teyit ettik.