Ali Babacan’dan, Metin Gürcan’ın gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parti kurucularından Metin Gürcan’ın gözaltına alınmasının ardından, “Bugünkü gelişme eğer siyasi bir gelişmeyse, eğer hedef partimize yönelik bir tutumsa veya hedef ülkenin bu ağır ekonomik kriz gündeminin üzerini örtmekse şunu ifade etmek istiyorum ki bu tür olaylar, bu tür girişimler DEVA kadrolarını asla yıldıramaz” dedi.

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sabah saatlerinde partimizin kurucularından Metin Gürcan’ın ikametinde Bakırköy Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı üzerine ev araması yapıldı ve kendisi şu anda gözaltında. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2020 yılındaki bir soruşturmasına dayanarak bu işlemin yapıldığı bilgisini aldık. Söz konusu soruşturmayla alakalı bizim hukukçu arkadaşlarımız konuyu çok yakından takip ediyor. Konuyla ilgili dosya ile ilgili daha detaylı bilgilere sahip oldukça kamuoyuna daha detaylı bilgileri vereceğiz. Ama şu anda elimizdeki bilgiler son derece sınırlı.”

Metin Gürcan, sabah saatlerinde Bakırköy’de bulunan adresinde gözaltına alındı.

DHA, Gürcan’ın Ankara’ya gönderileceğini bildirdi.

Babacan’ın açıklaması, İstanbul İl Başkanlığı’nda yapılan “Kadın ve Adalet Eylem Planı” konulu toplantı öncesinde geldi.