Ali Babacan: Altılı Masa ismim üzerinde mutabık kalırsa hem rahat seçilirim hem de en iyi şekilde yönetirim

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesi ihtimaliyle ilgili soruya, “Eğer Altılı Masa benim ismim üzerinde mutabık kalırsa tabii ki hem rahat seçilirim hem de en iyi şekilde yönetirim. Ama şu anda bizim önceliğimiz kim sorusu değil.” yanıtını verdi.

Çevrimiçi medya platformu Medyascope’ta gazeteci Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtlayan Babacan, ortak aday olarak gösterilmesi olasılığıyla ilgili soruya:

“Bizim önceliğimiz altı genel başkanın oturduğu Masa’nın içinden bir aday çıkması. Bizim önceliğimiz bu, çünkü bu süreci hızlandıracaktır ve kararlar daha hızlı alınacaktır. Dışarıdan bir yedinci isim söz konusu olduğu anda, o ismin sürece adaptasyonu biraz daha zaman alacaktır. Ama Altılı Masa nihayetinde dışarıdan bir isim konusunda mutabakata varırsa ne olur? Birkaç hafta daha gerek olur adaptasyon sürecine o da olur.

“Benimle ilgili konuya gelince, eğer Altılı Masa benim ismim üzerinde mutabık kalırsa tabi ki hem rahat seçilirim hem de en iyi şekilde yönetirim. Ama şu anda bizim önceliğimiz ‘kim’ sorusu değil.” cevabını verdi.

Babacan, “kural bazlı bir yönetim modeli” istediklerini ve “partilerin bir arada hareket etmesi sürecinin adayın kim olduğundan daha önemli” olduğunu belirtti.

Babacan, ortak adayın açıklanmasıyla ilgili süreci şu şekilde anlattı:

Önce anayasa değişiklik paketini tamamlayacağız, ortak politikalar metnini oluşturacağız ve geçiş sürecinin yol haritasını belirleyeceğiz. Bu bahsettiğim çalışmalar bitmeden aday isimleri konuşulduğunda genelde adayların kimlikleri ve geçmişleri tartışılıyor.

“Halbuki biz ne yapacağımıza karar verdikten sonra, ülkenin sorunlarını çözmek için neler yapılacağıyla ilgili konuları bitirip ortaya koymadan, adayı tartıştığımızda kimlik ve geçmiş tartışılıyor. Bunlar oluşturulmadan ortak adayı belirlemeyeceğimizi söylemiştik, bu sıralamada devam ediyoruz. Toplumda adayımızın tartıştığını görüyoruz, vatandaşlarımızın eğilimlerini değerlendireceğiz. Vatandaşların bu konuda tabii ki çok büyük merakı var. Ben bunu da çok sıhhatli buluyorum.”

HDP ile ilişkilerine de değinen Babacan, “HDP’yle açık, şeffaf görüşüyoruz” dedi ve ortak adayın tüm kesimlerin temsilcileriyle görüşmeye açık olması gerektiğini söyledi.

Babacan, “Adayın herkesi buluşturan biri olması gerekiyor. Böyle bir şey olabilir mi? ‘Bizim ortak adayımız falanca partiyle diyaloğa kapalı, öyle bir aday seçeceğiz ki şunlarla asla görüşmesin’. Çok yanlış bir yerden başlamış oluruz” dedi.