Alevi siyasetçinin evine silahlı saldırı

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Wiesloch kentinde Sol Partili siyasetçi ve Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu İnanç Kurulu üyelerinden Ecevit Emre’nin evine silahlı saldırı düzenlendiği öğrenildi.

Baden-Württemberg polis yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, Ecevit Emre’nin evine yapılan saldırının siyasi nedenlerle düzenlenmiş olabileceği şüphesi ile soruşturma başlatıldı.

Saldırının düzenlendiği sırada Emre ve ailesinin evde olmadığı bu nedenle can kaybının da söz konusu olmadığı öğrenildi.

Emre: Ölüm tehditleri alıyordum

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Ecevit Emre, Ippen Yazı İşleri Ağı’na bağlı gazetelere yaptığı açıklamada, silahlı saldırı girişiminin siyasi bir nedeni olduğunu tahmin ettiğini belirtti.

Almanya’daki aşırı sağcılar ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yanlısı Türklerden şüphelendiğini söyleyen Emre, “Erdoğan hükümetine yönelik eleştirilerde bulunduğum için sıklıkla ölüm tehditleri alıyordum” dedi.

Riexenger: Korkak bir saldırı

2017 yılında yapılan parlamento seçimlerinde Sol Parti’den milletvekili adayı olan Emre’ye yönelik saldırıya tepki gösteren Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexenger, yaptığı yazılı açıklamada, “İnsan dostu siyaseti benimseyen ve azınlık hakları için mücadele eden insanlara yönelik yapılmış korkak bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat da, yaptığı açıklamada, “Alçakca yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. AABF İnanç Kurulu Sekreterimiz sevgili Ecevit Emre Dede’mizin oturduğu evin giriş kapısına silahlı saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırıyı kim ya da kimler yapmışsa kınıyorum. Bu alçakça saldırılar bizi asla mücadelemizden alı koymayacaktır. Ne korkarız, ne de ikrarımızdan, haklı olduğumuz davamızdan döneriz. Bunu anlamayanlar dönsün tarihimize iyi baksın. Sevgili Dedemize geçmiş olsun dileklerimi sunuyor, tüm kurum ve bileşenlerimizle Dedemizin yanındayız” ifadelerini kullandı.