Akşener’den Kılıçdaroğlu görüşmesi sonrası ilk açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme ardından yaptığı açıklamada “Niye dağılsın altılı masa?  Birlikte kazanacağız” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile dün gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Adaylık ve Ekrem İmamoğlu tartışmalarına da değinen Akşener, “Benim gidişim orada muhalefet olarak birlik, beraberlik göstermek içindi. Saygısızlık yapıldı bana” dedi.

Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezasının ardından CHP ve İYİ Parti arasında yaşanan sorunun ele alındığını söyledi.

“Tartışma Akşener’in rol çalmasına nasıl evrildi”

Gazeteci Murat Yetkin’e konuşan Akşener, “İmamoğlu’nun kellesi giderken tartışmanın Meral Akşener’in rol çalmasına nasıl evrildiğini anlayamıyorum, şaşırdım kaldım” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu bütün muhalifler açısından bir mihenk taşıdır. Çünkü İstanbul Belediyesi’ne kayyum atanması yolunda bir adım atıldı. Terör soruşturması bunun parçasıdır. Diğer belediyelere de sıçrayabileceğine dair bilgi ve değerlendirmem var. Benim gidişim orada muhalefet olarak birlik, beraberlik göstermek içindi. Saygısızlık yapıldı bana.”

“Niye dağılsın altılı masa?”

Akşener, “Masa dağılıyor mu” sorusuna “Niye dağılsın altılı masa? Birlikte kazanacağımızı söylüyoruz” yanıtını verdi.

Akşener, adaylık meselesinin konuşulup konuşulmadığına yönelik soruya da “Onu altılı masada konuşacağız. İstanbul meselesini konuştuk; onun dışında neleri konuşup konuşmadığımızı söylemedim. Çünkü bu konu gerçekten mihenk taşı” dedi.

Kılıçdaroğlu, Meral Akşener’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığına yeşil ışık yakmasına ilişkin, “Bir parti başka bir partinin içişlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır” demişti. CHP liderinin bu çıkışı sorulan Akşener, “Kılıçdaroğlu içişlerine karışmakla ilgili bir söz sarf etti. Burada böyle bir durum yok, 6’lı masa nihayetinde Kılıçdaroğlu’nun talebiyle toplandı ve cumhurbaşkanı adayı seçimi liderlere bırakıldı. Dolayısıyla bir partinin içişlerine karışmak gibi bir durum yok. ‘Şu kişiyi görevden alın’ gibi bir şey dersem karışmak olur. Ama o masada Kılıçdaroğlu tarafından verilen görev aday tespiti. Bu tespit konusunda herkes hür ve bağımsız” demişti.