Akşener’den Erdoğan’a: Lüks içinde sefa sürebilen bir vicdansız adam oldun

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Enes Kara’nın intiharı ve Raziye Oskay ile Dilara Yıldız’ın öldürülmelerine de değindi:

“Enes’i aynı Fedai öğretmenizim gibi hapsedildiği umutsuzluğa kurban verdik. Raziye ve Dilara’yı da önü bir türlü alınmak istenmeyen bir vahşete, mahkeme kararlarına rağmen yetkililerin ısrarla parmaklarını oynatmadığı bitmeyen bir şuursuzluğa kurban verdik.”

Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bir çağrıda bulundu:Quote Message: Artık yeter. Bu ölümlere benim üzüldüğüm gibi senin de üzüldüğünü biliyorum, bunun siyasi bir yanı yok. Her hafta çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız ölüyor. Gel iktidar ve muhalefet el ele verelim, bu ülkenin lugatından kadın ölümlerini, genç ölümlerini silelim. Ben ve partim her türlü katkıyı vermeye hazırız.

Artık yeter. Bu ölümlere benim üzüldüğüm gibi senin de üzüldüğünü biliyorum, bunun siyasi bir yanı yok. Her hafta çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız ölüyor. Gel iktidar ve muhalefet el ele verelim, bu ülkenin lugatından kadın ölümlerini, genç ölümlerini silelim. Ben ve partim her türlü katkıyı vermeye hazırız.Quote Message: Maalesef kendisinin bu çağrıma yanıt vereceğinden emin değilim. Çünkü kabul edelim Sayın Erdoğan son zamanlarda pek iyi değil. Her gün kendisinin ruhsal bunalımlarının yeni bir yansımasına şahit oluyoruz. Egosantrik serzenişlerinin her gün bir yenisini izlemek zorunda kalıyoruz. Öfke nöbetlerine, kutuplaştırıcı tiratlarına maruz kalıyoruz.”

Maalesef kendisinin bu çağrıma yanıt vereceğinden emin değilim. Çünkü kabul edelim Sayın Erdoğan son zamanlarda pek iyi değil. Her gün kendisinin ruhsal bunalımlarının yeni bir yansımasına şahit oluyoruz. Egosantrik serzenişlerinin her gün bir yenisini izlemek zorunda kalıyoruz. Öfke nöbetlerine, kutuplaştırıcı tiratlarına maruz kalıyoruz.”

Enflasyonun ve hayat pahalılığının arttığını hatırlatan Akşener “Sayın Erdoğan için saray sefası hız kesmeden devam ediyor” eleştirisinde bulundu:Quote Message: Beceriksizliklerinin dehşet verici sonuçlarına rağmen ziyadesiyle şişkin egosunu eylemeye aynen devam ediyor Öyle bir akıl tutulması yaşıyor ki ülkeyi yönetme ehliyetinden bile artık şüphe duyar olduk. Mesela diyor ki, ‘seçimden seçime vatandaştan oy isteyip bir daha arkalarına bakmazlar.’ Bunu dertli vatandaşlarımızın kafasın çay fırlatan adam söylüyor. ‘Meydanlarda verdikleri sözlerin hiçbirini göreve gelince hatırlamaz’ diyor. Şuuraltının su yüzüne çıkışı… 20 yıldır iktidarda kendisi, 20 yıldır sözlerinin arkasında durmuyor.

Beceriksizliklerinin dehşet verici sonuçlarına rağmen ziyadesiyle şişkin egosunu eylemeye aynen devam ediyor Öyle bir akıl tutulması yaşıyor ki ülkeyi yönetme ehliyetinden bile artık şüphe duyar olduk. Mesela diyor ki, ‘seçimden seçime vatandaştan oy isteyip bir daha arkalarına bakmazlar.’ Bunu dertli vatandaşlarımızın kafasın çay fırlatan adam söylüyor. ‘Meydanlarda verdikleri sözlerin hiçbirini göreve gelince hatırlamaz’ diyor. Şuuraltının su yüzüne çıkışı… 20 yıldır iktidarda kendisi, 20 yıldır sözlerinin arkasında durmuyor.Quote Message: Hey gidi hey, neydin ne oldun Sayın Erdoğan. Şimdi vatandaşı aç gezerken lüks içinde sefa sürebilen bir vicdansız adam oldun. Bir zamanlar geçmiş iktidarların hatalarından ders alırdın, imdi ise kendi hatasını göremeyecek kadar kör bir adam oldun. Eskiden bilgi ve tecrübe sahibi insanları etrafında toplardın, şimdiyse etrafını bol maaşlı şakşakçılarla çeviren acayip adam oldun. Milletin adamı olarak yola çıktın, şimdi milletin karşısına çıkamıyorsun.”

Hey gidi hey, neydin ne oldun Sayın Erdoğan. Şimdi vatandaşı aç gezerken lüks içinde sefa sürebilen bir vicdansız adam oldun. Bir zamanlar geçmiş iktidarların hatalarından ders alırdın, imdi ise kendi hatasını göremeyecek kadar kör bir adam oldun. Eskiden bilgi ve tecrübe sahibi insanları etrafında toplardın, şimdiyse etrafını bol maaşlı şakşakçılarla çeviren acayip adam oldun. Milletin adamı olarak yola çıktın, şimdi milletin karşısına çıkamıyorsun.”

Pazartesi günü açıklanan işsizlik verilerini de gündemine alan Akşener, “15-24 yaş aralığındaki işsiz gençlerimizdeki artışın 120 bin kişi olduğunu üzülerek gördük” dedi:

“Daha da üzücü olanı ise bu kişilerin 105 bininin, yani yaklaşık yüzde 90’ının kadın olması. 118 bin genç kadının sadece 13 bini iş bulabilmişken 105 bin genç kadın işsizler ordusuna katılmış.

“AK Parti iktidarının ekonomideki yönetim modeli gençleri ve kadınları dışlayan, çağdışı bir anlayıştan başka bir şey değil. Bunu kabul etmiyoruz.”

“Bugün Türkiye’de doğan bir çocuk ebeveynlerinden daha iyi koşullarda hayat sürebilme imkanına bile sahip değil” diyen Akşener, şu ifadeleri kullandı:Quote Message: Dünya Ekonomik Forumu Sosyal Hareketlilik Endeksi’ne göre Türkiye kendi çocuklarına ve gençlerine eğitime erişim, iş olanakları ve çalışma koşulları gibi alanlarda anne babalarını sahip olduğundan daha kötü fırsatlar sunuyor. Yani bugün 18 yaşındaki bir genç annesinin 18 yaşındaki haline göre çok daha kötü şartlarla karşı karşıya. Bu durum gençlere ‘yoksulsuz sen yoksulsun sen’ demektir. ‘Artık hayal kurma, geleceğini yurt dışında ara’ demektir. Böyle devlet yönetilmez. Sayın Erdoğan, çocuklarımızı yoksulluğa mahkum etmişsen, geleceklerinin önüne set çekmişsen sen artık o koltukta oturmayı da hak etmiyorsun demektir.”

Dünya Ekonomik Forumu Sosyal Hareketlilik Endeksi’ne göre Türkiye kendi çocuklarına ve gençlerine eğitime erişim, iş olanakları ve çalışma koşulları gibi alanlarda anne babalarını sahip olduğundan daha kötü fırsatlar sunuyor. Yani bugün 18 yaşındaki bir genç annesinin 18 yaşındaki haline göre çok daha kötü şartlarla karşı karşıya. Bu durum gençlere ‘yoksulsuz sen yoksulsun sen’ demektir. ‘Artık hayal kurma, geleceğini yurt dışında ara’ demektir. Böyle devlet yönetilmez. Sayın Erdoğan, çocuklarımızı yoksulluğa mahkum etmişsen, geleceklerinin önüne set çekmişsen sen artık o koltukta oturmayı da hak etmiyorsun demektir.”