Akşener, Peker’in iddialarıyla ilgili ‘altılı masayı oluşturan partilerin’ suç duyurusunda bulunacağını açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, suç örgütü liderliğinden hüküm giymiş Sedat Peker’in Twitter’dan paylaştığı yolsuzluk iddialarıyla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamasının ardından, idialarda adı geçen eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu iddiaları reddetti. İYİ Parti lideri Meral Akşener ise altılı masayı oluşturan partilerin suç duyurusunda bulunacağını kaydetti.

Kendisine gelen soruları Instagram hesabından yanıtlayan Akşener, “Pazartesi günü altılı masayı oluşturan tüm siyasi partiler olarak bizler tekrardan suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Yargının “korkusuz, objektif ya da tarafsız olmadığını” savunan Akşener, “Gene de bir hareket olacağını düşünmüyorum ama seçime çok az kaldı. İnşallah seçimi biz alacağız ve yargı bağımsız, tarafsız ve korkusuz olacak; objektif olacak” dedi.

Twitter hesabından Cumartesi günü bir açıklama yayımlayan Kılıçdaroğlu da, “Pazartesi parti örgütümüz suç duyurusunda bulunacak. Vatan kurtaran savcı ve hakim, haydi göreyim sizi; hem konser falan değil, konu SPK” ifadelerini kullanmıştı.

Peker, kullandığı Deli Çavuş adlı Twitter hesabından Cumartesi günü yaptığı paylaşımlarda eski Bank Asya Yöneticisi ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, kardeşi olan AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üyesi Salih Orakcı’nın bir yolsuzluğa karıştığını, iş insanlarından para istediğini iddia etmişti.

Peker, Adana merkezli yolsuzluk örgütünün, rahatsız oldukları iş insanları hakkında Hürriyet gazetesinin ekonomi yazarı Burak Taşçı’ya haber yaptırdığını öne sürmüştü.

Cumartesi gecesi Halk TV’ye açıklamalarda bulunan Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren de Peker’in rüşvet iddialarını doğruladı.

Bunun üzerine SPK, Pazar günü bir basın açıklaması yayımlayarak Sineren’in iddialarını yalanladı ve hakkında suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti.

kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu da Pazar günü Twitter hesabından paylaştığı yeni mesajlarda şu ifadeleri kullandı:

“Borsada küçük yatırımcı sadece SPK’nın yolsuzluk mekanizmasıyla soyulmadı. İçeriden bilgi alarak, manipülasyonla küçük yatırımcıyı soyan çeteler var. Bunu hisse grafiklerinden de çok net izliyorum. Örneklerini TCMB faiz kararlarında ve sosyal medyada çıkartılan bazı dedikodular sürecinde de gördüm, notlarımı aldım.

“SPK ve Borsa İstanbul bu konudaki şikayetleri görmezden geliyor. Nedenini biliyoruz… Buradan kimlerin nemalandığını da iktidar değişikliğinden sonra ortaya çıkaracağız.. Devletin nefes borularına yapışmış mikropların hepsini temizleyeceğim.”

Video altyazısı:Uyarı: BBC üçüncü taraf sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.

Eski SPK Başkanı iddiaları reddetti

Eski SPK Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu bu iddiaların ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Hakkındaki iddiaları reddeden Taşkesenlioğlu, Mine Tozlu Sineren ve diğer iddiacılar hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Taşkesenoğlu ayrıca, iddialarda adı geçen Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu ve Burak Taşçı’yı tanımadığını, Salih Orakçı ve Orhan Pala ile ise görevde olduğu dönemde birkaç kez görüşme yaptığını söyledi.

Taşkesenlioğlu hakkında kısa süre önce başka bir Twitter hesabı da mevzuata aykırı işlem iddiasında bulunmuş, eski SPK başkanı bunun bir iftira olduğunu söyleyerek 22 Ağustos’ta suç duyurusunda bulunmuştu.

İş insanı Mine Tozlu-Sineren iddiaları doğruladı

Sedat Peker’in iddialarında adı geçen isimlerden Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren de Peker’in rüşvet iddialarını doğruladı.

Cumartesi gecesi Halk TV’de konuşan Tozlu-Sineren, iş hayatı boyunca rüşvetle karşılaştığını ve bunları ilgili kurumlara bildirdiğini dile getirerek, “Bu işi açmamı sağlayan SPK’ydı. Sedat Peker’in yazdıklarında doğru olmayan ufak tefek şeyler var. Zehra Taşkesenlioğlu vasıtasıyla rüşvet teklifinde bulunulduğunu CİMER’e ilettim” dedi.

Tozlu-Sineren, Cumhurbaşkanı Danışmanı Taranoğlu’nun kendisine, “Para vermezsen bu işler asla olmaz” dediğini aktardı ve şu iddialarda bulundu:

“Ansa olan şirktin ismini Marka Yatırım Holding olarak değiştirdim. Oluşturduğum projeyle sermaye artırımı için başvuru yaptım SPK’ya. O dönem Ali Fuat Taşkesenlioğlu SPK başkanlığına geçti. Benim projemi anlayabilecek kişilerin incelemesini istiyorum. Sermaye artırımı talebim fiktif gerekçesiyle reddedildi. İlk alarmı orada alıyorum. Bana diyorlar ki ‘Ya parayı ya şirketi koyacaksın’.”

SPK iddiaları yalanladı

SPK, Pazar günü bir açıklama yaparak bu iddiaları yalanladı ve başvurunun “sermaye piyasası mevzuatına aykırılıklar nedeniyle ve yatırımcıların korunması amacıyla” reddedildiği belirtildi; Sineren hakkında yapmış olduğu açıklamalar nedeniyle suç duyurusunda bulunulacağı kaydedildi.

Peker’in Burak Taşçı ile ilgili iddiaları sonrasında, sosyal medyada, Hürriyet gazetesinin internet sitesinden Burak Taşçı’nın tüm yazılarını kaldırdığı iddia edilse de internet arşivi sitesi archive.org’da, bu sayfanın önceden de boş olduğu görülüyor.

Türkiye’den kaçan Sedat Peker, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunuyor.

BAE’den videolar yayınlanan Peker, kısa süre sonra buna ara vermek zorunda kalmış, iddialarını çeşitli Twitter hesaplarından paylaşmaya devam etmişti.