Akşener: Ekonomi temennilerle yönetilemez

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara’da bir otelde düzenlenen ‘İnsan Hakları ve Doğu Türkistan’ konulu toplantıya katıldı. Toplantı çıkışında gazetecilerin Türkiye ekonomisiyle ilgili sorularına yanıt veren Akşener, “Ekonomi temennilerle yönetilemez” dedi.

Akşener, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin dün Habertürk’ten Sevilay Yılman’a verdiği mülakattaki “Göreceksiniz. Çok hızlı bir şekilde düzelecek ekonomi. Yeter ki bize güvenilsin.” açıklamalarına tepki göstererek, “Asıl vahim olan ekonominin başına getirilen arkadaşımızın, inşallah, maşallah üzerinden tarifi var. Ekonomi temennilerle yönetilemez” dedi:

Quote Message: Sayın Erdoğan faizle ilgili nas dedi, bu dini bir tarif. Dini tariften Çinli tarifine geçtik ekonomide. Oranın patronu olmak üzere gelen kişi temenni ile ekonomiyi yönetemez. Kendi varlığı üzerinden bir kefalet ortaya koyamaz. Maliye Bakanları devlet hazinesiyle ilgili kefalet koyarlar. Ben bu konuşmaları büyük bir ciddiyetsizlik olarak görüyorum. Hükümeti, bütün yöneticileri acilen ciddiyete davet ediyorum.”

Sayın Erdoğan faizle ilgili nas dedi, bu dini bir tarif. Dini tariften Çinli tarifine geçtik ekonomide. Oranın patronu olmak üzere gelen kişi temenni ile ekonomiyi yönetemez. Kendi varlığı üzerinden bir kefalet ortaya koyamaz. Maliye Bakanları devlet hazinesiyle ilgili kefalet koyarlar. Ben bu konuşmaları büyük bir ciddiyetsizlik olarak görüyorum. Hükümeti, bütün yöneticileri acilen ciddiyete davet ediyorum.”

Hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç, “Kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilânına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir” yorumu için ise Akşener, “Dış güçler işi bırakılmış ve iş güçlere gelmiş iş. Bu tarif üzerinden bakarsak sermaye kontrolünden başlayarak bankadaki vatandaşın dolar mevduat hesaplarına kadar bazı adımların atılabileceği bir endişe yaratır ki bu Türkiye’nin gerçekten çok çok zor duruma, iflas etmesine sebep olur. Sakın ha böyle bir el uzatma olmasın.” ifadelerini kullandı.