AKP’li Çelik’ten, Paris’teki saldırı ve gösterilere ilişkin açıklama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yapılan ırkçı saldırı sonrası gösterilere ilişkin “ PKK’nın faaliyetlerinin Kürtlere ne kadar zarar verdiği son örnekte de ortaya çıktı” dedi. Çelik ayrıca ırkçı saldırıyı kınadıklarını ifade etti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yapılan ırkçı saldırı sonrası sokaklardaki gerilime ilişkin yaptı.

Açıklamasında Çelik “PKK terör örgütü yanlılarının nasıl ortalığı yaktığını ortaya çıktı. Burada dikkat edilmesi gereken husus şu: PKK’nın faaliyetlerinin Kürtlere ne kadar zarar verdiği son örnekte de ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın başkenti Paris’te 69 yaşındaki bir Fransa vatandaşı, cuma günü Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi önünde silahlı saldırı düzenlemiş, üç Kürt hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından hafta sonu boyunca Paris sokaklar protesto için çıkanlar ve güvenlik güçleri arasında gerilim yaşandı. Polis biber gazıyla müdahale ederken protestocuların bazıları sokaktaki araçları yaktı ve ters çevirdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Paris’teki saldırı ve gösterilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Tüm ırkçı saldırıları kınıyoruz”

Çelik açıklamasında Paris’teki gösterilerde yaşanan gerginliğe değinerek şunları söyledi:

“Bu, Fransa’da son olaylara sebep olan saldırganın da bu şekilde bir karakterinin olduğu ve çeşitli yerlerde bu saldırıları yaptığı, bunu bir ırkçı bir motivasyonla daha çok faşist bir motivasyonla yaptığı zaten Fransızlar tarafından da açıklandı. Dolayısıyla bütün Avrupa’da olduğu gibi tüm ırkçı saldırıları kınıyoruz. Tabii olayın bir başka yönü daha var. O da şu: Bu olaylardan hemen sonra PKK terör örgütü yandaşlarının sokaklara dökülerek Fransa’daki kamu düzenini bozacak şekilde, polis güçlerine saldırarak, onun ötesinde arabaları yakarak, dükkanları yağmalayarak ortaya koyduğu tablo üzerinde de Fransa’nın iyi düşünmesi gerekiyor.

“PKK’nın faaliyetlerinin Kürtlere ne kadar zarar verdiği son örnekte de ortaya çıktı”

Diyoruz ki PKK terör örgütü unsurları bunlar eninde sonunda güçlendikleri zaman tekrar size dönen size zarar veren tablo ortaya çıkaracaklar. Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamalarda eninde sonunda bu terör örgütlerinin saldırıları ile yüzleşeceğini ifade etti. Bunlar beslemeyin, destek vermeyin, fiziki olarak sizlerin ülkesinde himaye edilmesine müsaade etmeyin dedi.

Cumhurbaşkanımız bu uyarıları defalarca yapmıştır. PKK terör örgütü yanlılarının nasıl ortalığı yaktığını ortaya çıktı. Burada dikkat edilmesi gereken husus şu: PKK’nın faaliyetlerinin Kürtlere ne kadar zarar verdiği son örnekte de ortaya çıktı.”

Olaylarla ilgili izlediği bir görüntüye değinen ve bunun üzerinde herkesin düşünmesi gerektiğini belirten Çelik, “Orada sokakta bu yakıp yıkma eylemine karışan bir PKK terör örgütü yandaşı olarak konuşan birisi diyor ki Fransız medyasına: ‘Sizin için siz burada Paris’te rahat uyuyasınız diye biz DEAŞ’la savaşıyoruz ama siz bize yapılan saldırıları engellemiyorsunuz.’ diyor. Dolayısıyla bu cümle aslında buradaki ilişkinin çok açık ve net bir şekilde özet olarak ifadesini ortaya koyuyor” dedi.

“Türkiye’nin terör konusundaki hassasiyetine destek vermeye davet ediyoruz”

Ömer Çelik, “Biz burada, teröristlerin orada yakıp yıkmasını, bu faaliyetlere imza atmasını, Fransız vatandaşlarına, polisine oradaki kamu düzenine saldırmasını kınıyoruz. Aynı şekilde o ırkçı saldırıyı da kınıyoruz. Aynı kişi defalarca başka gruplara da bu ırkçı saldırıyı gerçekleştirmiş. Tüm bu tabloya baktığımızda terör konusundaki çifte standardın ne gibi sonuçlara yol açacağını göstermesi bakımından bu son derece önemli

Dolayısıyla Cumhurbaşkanı’mızın ‘Bunları himaye edenler, bunlara destek verenler er geç bunlarla yüzleşmek, karşı karşıya gelmek durumunda kalırlar.’ sözü burada net şekilde ortaya çıkıyor. Herkesi bu olaylar vesilesiyle bir kere daha düşünmeye, Türkiye’nin terör konusundaki hassasiyetine destek vermeye davet ediyoruz. Terörle mücadele hepimizin ortak mücadelesi olmalıdır. Avrupa’da sırf Türkiye karşıtlığı yüzünden terör örgütlerinin himaye edilmesinin eninde sonunda Avrupa’nın başına büyük belalar açacağının ipucu olarak bu gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bunları dikkatle takip etmek gerekir ve terörle mücadele konusunda bir kere daha ortak hassasiyet, mücadele vurgumuzu yapıyoruz ” ifadelerini kullandı.