AKP’den yerel seçim ve af açıklaması

AKP sözcüsü Ömer Çelik, partinin MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

AKP sözcüsü Ömer Çelik, partinin MYK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında AKP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Toplantı, 2 saat 50  dakika sürdü.

Çelik’in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Özellikle yerel seçimlere giderken sahadaki gelişmelerin nasıl olduğunu görmek için arkadaşlarımız esnafımızla, çiftçimizle, işçimizle yoğun bir diyalog içinde oluyor. Bugünleri de atlatacağız.

Yerel seçim

Cumhur İttifakı’nın ilkelerine bağlılığımızı sürdürdüğümüzü ifade ettik. Cumhur İttifakı son derece önemli Türk siyaseti kazanımlar getirmiştir. Tabii her seçimin farklı bir mantığı oluyor. Bahçeli-Erdoğan istişare için bir araya gelebilir. Şu an balınmış bir karar yok. İttifakın sürmesi farklı bir şeydir, yerel seçimde ittifakın nasıl olacağı ayrı bir şeydir. Şu an için alınmış bir karar yoktur. Şu kararlar bir ittifak yapıcaz ya da şöyle bir mekanizma kurduk demem mümkün değildir. Genel Başkanımız bu konuları Parti’nin gerekli kurumlarında tartışmaktadır.  Cumhur ittifakının yerel seçimlerde nasıl bir mekanizmaya dönüşeceği hakkında bir karar yoktur.

Af tartışması

Afla ilgili önceki açıklamalarımızın arkasındayız, bir değişiklik yok. Somut af tartışmalarıyla ilgili yeni bir değerlendirmemiz yok, daha önceki pozisyonumuzu koruyoruz. Bugün de gündeme almadık bu konuyu.

Tahran zirvesi

Aslında diplomasi tarihinde çok önemli bir görüşmeydi. Baştan sona canlı izleyebildik. Kimin hangi pozisyonda olduğunu birinci kaynaklardan gördük. Baştan beri Suriye politikasını eleştirenler, kara propaganda yapanlar masada insani çerçevede ele alındığını görmüş oldular. Biz baştan beri hiçbir meseleyi kişiselleştirmedik. Dış politika kişiselleştirilmemeli, kin üzerinden yapılmamalı. ”

İlgili Haberler