AKP’den Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili ilk açıklama: Yasal işlem başlatılacak

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Spor Komisyonu Üyesi Murat Çebi, “trübünlerdeki tezahüratlarının ardından “Kulüpler hakkında yasal işlem başlatılır” açıklamasını yaptı.

Fenerbahçe’nin Konyaspor’la ve Beşiktaş’ın Antalyaspor’la oynadığı maçlarda bazı taraftarların hükümet aleyhine tezahürat yapmasının ardından MHP lideri Devlet Bahçeli bu duruma tepki göstermiş ve seyircisiz oynama önerisi sunmuştu.

Bahçeli ayrıca Beşiktaş Kulübü üyeliğinden istifa ettiğini de açıkladı.

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Spor Komisyonu Üyesi Murat Çebi de tezahüratlarının ardından bir açıklama yaptı.

“Bunların bir bedeli olacaktır”

AK Partili Çebi, sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesi adına kanunların var olduğundan ve spor ahlakına aykırı yapılan eylemler karşı cezai işlemler uygulanacağının altını çizerek şunları şöyledi:

“İşte stadyumda biz yönetim işte istifa diyebiliriz, devlet istifa diyebiliriz, hakem istifa diyebiliriz. Farklı farklı çok özür dileyerek işte bel altı hakaret edebiliriz. Evet bunların hepsini yapılabilir, özgürüz. Ama bunların bir cezai işlemi vardır. Bu cezai işlemleri müsabaka temsilcileri ve hakem gözlemciler, hakemler belirler, raporunu alırlar. Bu raporlar size geri dönüş olarak seyircisiz oynanma olarak geri gelir veya maç kapatma, tribün kapatma veya futbolcuya başkana ceza, maç cezası gibi cezalar verir. Spor ahlakına aykırı tahrik edici, aşağılayıcı dil, din, mezhep, ırk, cinsiyet, etnik ve siyasi ayrımcılığı altını çizerek söylüyorum. Siyasi ayrımcılığa yönelik sözlerin sarf edilmesi veya bu mahiyette afiş veya pankartların müsabaka alanına veya çevresine asılması tezahürat edilmesi durumlara aleyhine tezahürat edilmesi kesinlikle yasaktır. Şimdi bunlar yapıldığı zaman gerekli kolluk kuvvetleri burada şiddet kanunu göze alarak gerekli kamera görüntüleriyle kolluk kuvvetlerine ulaşılır. Kolluk kuvvetleri bu kişiyle alakalı yasal işlem başlatır. Kulüpler hakkında yasal işlem başlatılır. Seyircisiz oynanmaya cezalara kadar gider. Yani bunların bir bedeli olacaktır.”

“Sporun içinde siyaset olmasından hoşnut değiliz”

Beşiktaş – Antalyaspor maçında siyah-beyazlı taraftarların depremzedeler adına sahaya oyuncak atılmasından dolayı birlik ve beraberlikten dolayı mutluğu ifade ederek “Her zaman şunu istiyoruz evet tribünlerde bugün oyuncak atıldı ve inanılmaz hoşuma gitti ve sayfamda paylaştım. Bu birlik ve beraberliğin olmasını canı gönülden istiyorum. Siyasi kimliğimi bir kenara bırakarak konuşuyorum. Biz spor adamları olarak bize dokunulmasını veya sporun içerisinde siyaset olmasından biz hoşnut değiliz. Ülkemizde ne yazık ki her kanaldan bir siyaset bir yerden dokunuyor ne yazık ki. Bence bunların olması etik değil, hoş değil. Muhakkak bu kulüplere bunların cezası olacaktır” ifadelerini kullandı.