AKP: HDP’ye gideceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, kamuda başörtüsü serbestisi hakkında hazırlanan anayasa değişikliği ile ilgili, “Bir ziyaret turu (partilere) daha yapacağız. Yılbaşından sonra bu ziyaretleri yapacağız. HDP’ye gideceğiz” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis’te beraberindeki AK Parti ve MHP’nin çoğu kadın milletvekiliyle düzenlediği basın toplantısında, Anayasa değişikliği teklifinin detaylarını açıkladı.

Başı açık ya da başı kapalı olmanın, Anayasa’nın üstünde doğal bir hak olduğunu belirten Zengin, “CHP’nin kanun teklifine siyaseten değil esası, meseleye yaklaşımı ve hukuk mantığı açısından ‘hayır’ diyoruz, içeriğine ise toptan ‘hayır’ diyoruz çünkü içeriği yasaklayıcı anlayışın imgelerini, ifadelerini barındırıyor. Bu Anayasa değişikliğiyle gerçek niyetin ortaya çıkması için onlara bir imkan veriyoruz. Bir niyetleri varsa işte kalıcı, olabilecek en üst noktada bir teminat için bugün buradayız. Bir Anayasa değişikliği teklifi veriyoruz. AK Parti Grubu, MHP Grubu, BBP ve imza veren Bağımsız İstanbul Milletvekili Fatih Mehmet Şeker adına, ‘Gelin, bu Anayasa değişikliğine destek verin.’ diyorum. Bu, 400 milletvekilini geçerek referanduma gitme ihtiyacı da olmadan TBMM’de çözülmeli. TBMM’ye yakışan budur” dedi.

“Bir ziyaret turu daha yapacağız”

Meclis Anayasa Komisyonunda havale edilecek kanun teklifinin görüşme takvime ilişkin Zengin, “Ocak ayının sonunda görüşülüp şubatta herhalde Meclise gelecektir diye tahmin ediyoruz, kati bir tarih vermek doğru değil” dedi.

Konutla ilgili CNN TÜRK TV’nin sorularını da cevaplayan Zengin, “Bir ziyaret turu daha yapacağız. Yılbaşından sonra bu ziyaretleri yapacağız. HDP’ye gideceğiz. İlişki zeminlerini doğru oturtmak lazım. Ben, bugüne kadar hiçbir siyasi partinin yasaklayalım dediğini görmedim. Bizim amacımız sadece ve sadece sorunu çözmek. 400’ün üzerinde bir reyle geçerse, doğru olan referanduma götürmemektir. Artık itiraz olmayan bir konu olsun. Bu konunun tescilini Meclis yapsın istiyoruz. Referanduma gitmeden çözüleceğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Seçim öne gelirse 1-2 hafta gelebilir”

Özlem Zengin, “Seçimler ne zaman yapılacak” sorusunu ise; “Seçim Nisandan sonra olacak. Mayıs’ta olursa buna erken seçim denmez. Seçim öne gelirse de 1-2 hafta gelebilir” diye cevapladı.