AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: Hakkaniyetli bir asgari ücret tespiti olacaktır

KULTUR VE TURIZM BAKANI NUMAN KURTULMUS, AK PARTI, MHP VE CHP'NIN AFRIN KONUSUNDA ITTIFAK ICINDE OLDUGUNU BELIRTEREK "HDP, AFRIN OPERASYONU KONUSUNDA SAFINI BELLI ETMELIDIR" DEDI. (FOTO:GURKAN YILMAZ/KASTAMONU-DHA)

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Hakkaniyetli bir asgari ücret tespiti olacaktır” dedi. CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtlayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un açıklamalarından önce çıkanlar şöyle:

Çalışma Bakanlığımız beklentileri tespit etti. İşçi sendikalarının beklentileri geldi masaya. Hakkaniyetli bir asgari ücret tespiti olacaktır. Şu aşamada rakam söylemek doğru olmaz.

Müzakere devam ediyor. ‘Ekonomik OHAL iddiası’, saçma sapan bir iddia, böyle bir şey düşünülemez.Bir takım mallar olağanüstü pahalıdandı. Hükümetin hassasiyeti vatandaşı korumak. Asgari ücret, memur zammı, burada geçen seneki dönemle kıyasladığınız önemli hale geldi. TÜİK Avrupa’ya akredite olmuş tek resmi kurumdur. TÜİK ya da başka devlet kurumunun itibarını korumak zorundayız.

Matematik hesaplama ile yapıyor TÜİK. Resmi olarak TÜİK’e itibar etmek zorundayız. Devletin kurum ve kuruluşlarına olan güven ortada kalmazsa o zaman kime güveneceğiz?

TÜİK’in yöntemleri test edilmiş sınanmış yöntemlerdir. Resmi rakamı ortaya koyuyor. Geçen hafta yaptığım konuşmada iki cümle çekildi, algı operasyonu konusunda ders olarak okutulmalı. Türkiye zor bir süreçte geçiyor. Tezgahı dağıtan ülkeler bir daha toparlayamıyor. Yani üretimi korumamız lazım. Bunun için de üreticilerin desteğe ihtiyacı var. Dolara olan ihtiyacı azaltmak için destek veriliyor. Devletin üretimi sürdür diye verdiği parayı dövize yatırırsan, kendince tedbir almaya çalışırsan bu devletin parayı sana niçin verdiğinin karşılığı değildir. Üretemez duruma gelirsen bunun hesabını kim verecek?

Üretime destek için verilen paranın ‘çıkarcı’ olarak kullanılmasını kastettim. bunun üzerinden algı operasyonu yapmaya çalıştılar.Yüksek faiz düşük kurdan gelir sağlayanlar da vardı. Bu ortamda kendisine verilen Türk parasını dövize yatırmak manipülasyondur. Stokçuların üzerine nasıl gidiliyorsa bunun da üzerine gidilmelidir.