Akdeniz’de doğalgaz araması için Kıbrıs, Katar ile anlaştı

Kıbrıs Cumhuriyeti, Akdeniz’de ilan ettiği 5. parselde Amerikan şirketi ExxonMobil ve Katar Petrolleri ortaklığına hidrokarbon aramaları için ikinci lisans verdi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Yönetimi, 5. parseldeki hidrokarbon arama lisansına ilişkin ExxonMobil ve Katar Petrolleri şirketler ortaklığı ile “Arama ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi” imzaladı. Anlaşma ile ilgili şirketlere bölgede arama yapmaları için lisans verildi.

Euronews’in bildirdiğine göre anlaşma ile Katar Petrolleri 5. parselde yüzde 40, ExxonMobil ise yüzde 60 paya sahip olacak. Güney Kıbrıs bir hafta önce de aynı şirketlere arama yapmaları için ilk lisanslarını lisans vermişti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Yönetimi daha önce de Fransız TotalEnergies ve İtalyan Eni ile 7 lisans anlaşması yapmıştı.

Şirketlere verilen lisansın ardından Kuzey Kıbrıs Yönetimi anlaşmaya tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Rum tarafının bu faaliyetlerine devam etmesi karşısında ana vatan Türkiye ile birlikte bölgedeki hak ve çıkarlarımızı kararlılıkla muhafaza etmeyi sürdüreceğiz” denildi.

Açıklamada, “Rum tarafının bu ve benzeri tek yanlı hareketleri bölgede kimin gerginlikten yana olduğunu teyit etmektedir. Bu tek yanlı adım, tüm uyarılarımıza rağmen Kıbrıs Türk halkının haklarının açık bir şekilde gasbedilmesi ve Türkiye’nin bölgedeki haklarının yok sayılmasının Kıbrıs Rum yönetimi tarafından tescili anlamına gelmektedir” ifadeleri kullanıldı.