AK Parti İstanbul’da seçimin yenilenmesi için YSK’ye başvurdu

AKP’nin seçim işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da seçimlerin yeniden yapılması için olağanüstü itirazda bulunduklarını duyurdu

Yavuz, İstanbul’daki seçim sonuçlarına olağanüstü itirazda bulunmak üzere hazırladıkları dilekçeyi saat 15.30’da Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) teslim edeceği açıklanmıştı.

BirGün’de yer alan habere göre Yavuz, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da “Birazdan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talepli olağanüstü itirazımızı Yüksek Seçim Kuruluna sunmuş olacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

“İstanbul’da seçimin yenilenmesi için YSK’ye başvurduk”

Ali İhsan Yavuz, YSK başvurusu sonrası açıklamalarda bulundu. YSK’ye 3 valiz ile gelen Yavuz, yaptığı açıklamada somut bir delil sunamayarak, “Bu işte gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK’dir” dedi.

Yavuz, “İstanbul’da seçimin yenilenmesi için YSK’ye başvurduk” dedi.

YSK önünde açıklama yapan Yavuz, “YSK, 28 bin farkla CHP’nin lehine seçimin bittiğine dair açıklama yapmıştı. CHP, 29 bin oyla kendilerinin lehine bittiğini açıklamıştı.3 bin 870 oy farkla Ak Parti’nin seçimleri kazandığını belirtmiştik. Rakamlar her yerde çelişkili, olduğu için İstanbul’da inceleme yaptık ve seçimlerin iptali ve yeniden yapılması ile ilgili dilekçemizi YSK’ye verdik” şeklinde konuştu.

Yavuz, “Oyların sadece %10’u sayıldı. İl Seçim Kurulu’ndan sonra YSK’ye geldik. Ortada bir şüphe var ve biz bu şüpheyi düzeltemedik. Sadece maddi hata düzeltiminde 29 binlerden indi. Maddi hataların düzeltiminde %85,5 kadar AK Parti lehine yazıldı, %14,5 kadarı sadece CHP’nin lehine oy yazıldı” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler