Afrin’de silahlı gruplar 2’si çocuk 3 kişi kaçırdı

Afrin’de bulunan silahlı grupların, 2’si çocuk olmak üzere 3 kişiyi kaçırdığı bildirildi. 

Suriye muhalefetine bağlı Türkiye destekli silahlı grupların Afrin’de 2’si çocuk 3 kişiyi kaçırdığı öğrenildi. 

Afrin İnsan Hakları Örgütü, Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı Muhammed el-Fatih grubu mensuplarının 21 Haziran’da Mabeta beldesine bağlı Korkê Jêrin köyünde Şükrü Eslan Muhammed adındaki vatandaşın evine baskın düzenleyerek önce evinin çatısını yıktığını, sonra da 2 çocuğunu kaçırdığını açıkladı.

Silahlı grupların 15 yaşındaki Ciwan ve 13 yaşındaki Ferhad adlı iki çocuğu kaçırarak Mabeta bölgesindeki karargahlarına götürdüğü belirtildi.

Afrin İnsan Hakları Örgütü ayrıca, 21 Haziran’da Askeri Polis adlı silahlı grubun da Raco beldesine bağlı Qerebaba köyünden Hozan Mihemed Tobo adlı genci kaçırarak bin Türk Lirası karşılığında serbest bıraktığını açıkladı.

Öte yandan yine Raco beldesine bağlı Hasan Kilkawi köyünden 4 yaşlı sivil, “Özerk Yönetim ile bağlantıları oldukları” gerekçesiyle El-Hemzat mensuplarınca kaçırılmıştı. 

Afrin’deki aktivistler, Türkiye ve silahlı grupların sivil halkı kaçırmadaki amaçlarının Afrin’de korku yaratarak Afrinlileri göçe zorlamak ve bölgenin demografik yapısını değiştirmek olduğunu söylüyor.

Afrin’in Türkiye’nin destek verdiği eski adıyla Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olan SMO’ya bağlı silahlı gruplar tarafından 18 Mart 2018’de işgal edilmesinden bu yana binlerce Kürt kaçırıldı ve çok sayıda kişinin akıbeti hala bilinmiyor.