Afganistan’da Taliban’a karşı Haşdi Şii kuruluyor

İran medyasında yayınlanan haberde, Afganistan’da Haşdi Şii adıyla silahlı bir yapılanmanın kurulacağı ve Taliban’a karşı savaşacağı belirtildi

İran medyasında yayınlanan haberde, Afganistan’da Haşdi Şii adıyla silahlı bir yapılanmanın kurulacağı ve Taliban’a karşı savaşacağı belirtildi.

Medyanın haberine göre, Haşdi Şii’nin başına daha önce Irak’ta milis grubu liderliği yapmış birinin geleceği kaydedilirken, haber Afganistanlı liderler arasında tepkiye neden oldu.

Afganistanlı liderlerin, İran’ın Afganistan’ı Irak, Suriye, Yemen ve Lübnan haline getirmesine razı olmayacaklarını kaydettikleri ifade edilirken, grubun başına daha önce Irak’ta milis grubu liderliği yapan Seyyid Hasan Hayderi’nin geleceği kaydedildi.

Konuyla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Afganistan Kültür Bakanlığı yetkilisi Muhammed Kasım Vefayizade, İran’ın bu adımla Afganistan’daki durumu daha da kaos dolu hale getireceğini vurgularken, Afganistan’ın Irak, Suriye, Yemen, Lübnan ve Yemen gibi olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

İran resmi gazetesinde Fatimiyyun Tugayları yetkililerine dayandırılan haberde, Taliban’ın Suudi kontrolünde ve tehlikeli olduğu kaydedilirken, Haşdi Şii’nin Taliban’ın karşısında duracağı ifade edildi.

Geçtiğimiz hafta Tahran’ı ziyaret eden Taliban ve Afganistan hükümet yetkilileri ile müzakerelerde bulunmuşlardı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü daha önce Afganistanlı Şiilerin oluşturduğu Fatimiyyun Tugayları’nı Suriye’ye göndermişti.

Fatimiyyun Tugayları’nın Afganistan’da örgütlenme kararı almadığı belirtilirken, Haşdi Şii’nin Afganistan’daki eylemlerine başlayacağı bildirildi.