Adli Yıl Açılış Töreni: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 yıl önce protesto ettiği Metin Feyzioğlu’nu bu kez alkışladı

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “‘Vatan söz konusu ise gerisi teferruattır’ dediğimiz için bugün buradayız. Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin muhalifi değildir, destekçisi değildir” dedi.

Hukuk alanındaki mesleklere giriş sınavının bir an önce getirilmesi gerektiğini belirten Feyzioğlu, “Bilgiyi ölçen, zor bir sınav olmalıdır” ifadesini kullandı.

Feyzioğlu, “HSK’nin yapısının, kuvvetler ayrılığını tam olarak sağlayacak şekilde Meclis’imizde uzlaşma ile yeniden düzenlenmesini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Feyzioğlu, kadına yönelik şiddet sorununun çözümü için harekete geçilmesi çağrısı da yaptı:Quote Message: Toplumsal şiddetle ve kadına, çocuğa yönelik şiddetle hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Amacımız ilk tokat eyleminden itibaren mağduru sarıp sarmalayacak desteği sağlamak olmalı. Konu partiler üstüdür, hep birlikte çözüm üretmek zorundayız. Hep birlikte olursak çözebiliriz.”

Toplumsal şiddetle ve kadına, çocuğa yönelik şiddetle hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Amacımız ilk tokat eyleminden itibaren mağduru sarıp sarmalayacak desteği sağlamak olmalı. Konu partiler üstüdür, hep birlikte çözüm üretmek zorundayız. Hep birlikte olursak çözebiliriz.”Article share tools

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Adli Yıl Açılış törenine katılan Danıştay Başkanı ve üyelerine tepki gösterdi.

Çok sayıda baro adli yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılmasına tepki göstererek törene katılmazken, Danıştay Başkanı ve üyelerinin Külliye’deki törene katılmalarına bir tepki de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN “YÖNETİLEMEYEN TÜRKİYE” AÇIKLAMASI

“Bu üç sorunun yanıtı “evet” ise o ülkede yargı bağımsızlığından söz edilemez! Adaletten, haktan, hukuktan söz edilemez… O ülkede bir yönetim krizi var demektir” diyen Kılıçdaroğlu’nun, ‘Yönetilemeyen Türkiye’ başlığıyla yaptığı açıklama şöyle:

“Danıştay idari Dava Daireleri Genel Kurulu, sarayın suç oluşturularak inşa edildiğini karara bağladı… (Esas No: 2017/188 – Karar No: 2019/117 – Karar Tarihi: 21.01.2019)

Hem de oybirliği ile…

Soru 1 Yargının bağımsız, tarafsız ve gerçekten adalet dağıttığı bir ülkede, Danıştay idari Dava Daireleri Genel Kurulu’nun oy birliği ile yasal bulmadığı resmi bir binada adli yıl açılış töreni yapılabilir mi?

Soru 2 Danıştay Başkan ve üyeleri yasal olmadığı kendi yargı kararıyla kesinleşmiş bir binada adli yıl açılış törenlerine katılabilir mi?

Soru 3 Tören aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanının himayelerinde gerçekleşecek… Bir siyasi parti genel başkanının himayelerinde adli yıl açılış töreni olur mu?

“TÜRKİYE YÖNETİLMİYOR, TÜRKİYE SAVRULUYOR”

Bu üç sorunun yanıtı “evet” ise o ülkede yargı bağımsızlığından söz edilemez!

Adaletten, haktan, hukuktan söz edilemez… O ülkede bir yönetim krizi var demektir. Ne diyorduk, “Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor.”

Erdoğan, 3 yıl önce protesto ettiği Feyzioğlu’nu bu kez alkışladı

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 11 baronun ‘Törenin, Cumhurbaşkanlığında yapılması yargı bağımsızlığını zedeler’ diye protesto ettiği 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni, Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törende ilk konuşmayı Türkiye Barolar Birliği Metin Feyzioğlu yaptı. Feyzioğlu konuşmasında “Vatan söz konusu ise gerisi tefarruattır. Biz o yüzden buradayız. Barolar Birliği sadece cumhuriyetin tarafındadır” dedi.

3 YILDA HER ŞEY DEĞİŞTİ

Feyzioğlu’nun konuşmasını noktalaması sonrası gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi. Yaklaşık 3 yıl önce Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümünde Feyzioğlu’nun yaptığı konuşmayı protesto eden Erdoğan’ın bu kez Feyzioğlu’nu alkışlaması programı takip edenlere “Nereden nereye” dedirtti.

ERDOĞAN TEŞEKKÜR ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada bazı baroların törene katılmamasını eleştirirken, Metin Feyzioğlu’na teşekkür etti. “Bu mekan şahsıma ait değil” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu mekan milletin evi. Devletin tüm kurumları bu mekanı kullanma hakkına sahiptir. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, bu gazi mekan, konferans salonu, sergi salonu, camisi, 15 Temmuz Anıtı, tamamlanmak üzere olan kütüphanesi ve inşası süren müzesiyle, milletimizin, dolayısıyla da tüm kurumlarımızın evidir. İlk çözmemiz gereken meselelerden biri, tüm meslek teşekküllerinin seçim yöntemlerinin, temsili demokrasiye uygun hale getirilmesidir. Yargıtay ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanımızı, bu bağnaz ve provokatif dayatmalara karşı gösterdikleri dirayetli ve demokratik duruş sebebiyle tebrik ediyorum.”

O törende yaşanan tartışmadan akıllarda kalan kareler;