Adana’da yakalanan IŞİD’lilerin, ‘LGBT, Kiliseler, İncirlik ve YPG’ detayı

Adana’da IŞİD’in “Türkiye emiri” olan Mahmut Özden grubuna yönelik yapılan operasyonda yakalanarak tutuklanan 20 örgüt üyesinin İncirlik Üssü’ne saldırı planladığı ve SDG’nin elinde bulunan IŞİD’lileri kurtarmak için eylem hazırlığında olduğu iddia edildi.

İstanbul’da, geçtiğimiz Ağustos ayında IŞİD’in LGBT derneğine, gayri Müslim ibadethanelerine bombalı eylem ve önemli siyasi kişilere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönünde elde edilen istihbari bilgiler üzerine Emniyet Müdürlüğü’nce düzenelen operasyonda örgüt üyesi Hüseyin Sağır, AK-47 marka uzun namlulu silah ve 5 şarjör ile İstanbul’da yakalandı.

Çıkarıldığı mahkemece 18 Ağustos’ta tutuklanan Hüseyin Sağır’a eylem talimatı verdiği değerlendiren ve örgütün “Türkiye emiri” olduğu belirtilen Mahmut Özden (47) 20 Ağustos’ta Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Yeşilbağlar Mahallesi’nde Adana polisi tarafından gözaltına alındı.

Mahmut Özden, 31 Ağustos’ta sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Daha sonra Özden’in oğlunun ve canlı bomba “fedaisi”nin de aralarında bulunduğu 5 kişi yakalanıp tutuklandı. Özden’in evinden de bilgisayar ele geçirildi.

DSG’nin elindeki IŞİD’lileri kurtarmayı planladılar

İHA’da yer alan habere göre, kensidini “IŞİD’in Türkiye emiri” olarak ilan eden Mahmut Özden’in kendi mahallesinde örgüt adına kanton ilan etti ve etrafında topladığı örgüt üyeleri ile Rojava’da Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elinde bulunan IŞİD’lileri kurtarmak için eylem hazırlığı yaptı.

Ayrıca zanlıların, tutulu örgüt üyelerini kurtarmak için mahallede haraç topladığı da tespit edildi.

Bu bilgi üzerine savcılıktan alınan izinle teknik ve fiziki olarak takip başlatıldı. Yapılan takip sırasında Özden’in aynı zamanda kendisini “kadı” ilan edip mahallede örgüt üyeleri arasındaki ihtilaflar için de “mahkeme” kurduğu belirlendi.

 “Kulak kesip domuz bağı yapıp öldürmekle tehdit ettiler”

Örgün üyelerinin, mahallede IŞİD’in kurallarına uymayan vatandaşları önce uyarıp daha sonra da cezalandırdıkları, bir kişinin de kulağını kestikleri belirlendi.

İnsanları korkutmak için Hizbullah ile özdeşleşen “domuz bağı” yaparak öldüreceklerini söyleyip mahalleye korku saldıkları tespit edilen zanlıların 21 ayrı olay karıştığı, bu olaylarda bir çok kişiyi yaralayıp ölümle tehdit ettikleri ve haraç aldıkları belirlendi.

“İstanbul’da LGBT derneğine saldırı planı”

Polis yaptığı çalışmada zanlıların milletvekilleri, üst düzey bürokrat ve iş insanları, turist kafileleri ile hakim ve savcıların kaçırılarak esir alınması, çarşı ve mahalle bekçileri ile polis memurlarına yönelik saldırı yapılması ve stratejik öneme sahip yerlere yönelik eylem planlaması içerisinde oldukları tespit etti.

 “İncirlik Üssü’ne eylem planı”

Adana polisi bu olaydan sonra da zanlıları takibe devam etti. Yapılan takip sonucunda örgüt üyelerinden Salih K. isimli şahsın açtığı ve örgüt üyelerinin toplantı yeri olarak kullandığı kitap evinde bomba olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bu bilgi üzerine polis örgüt üyelerinin eylem yapma ihtimalinin arttığını, ayrıca ele geçirilen bilgisayarda da örgüt üyelerinin IŞİD’in önemli isimleri ile mail yoluyla irtibata geçerek Adana’da İncirlik Üssü’ne eylem planında olduklarını belirledi.

Bunun üzerine 8 Kasım sabahı Adana ve Muğla’da yapılan eş zamanlı operasyonda Salih K.’nin de aralarında olduğu 1’i kadın 22 zanlı yakalandı.

Salih K.’nin kitabevinde yapılan aramada ise 500 gram bomba ele geçirildi. Bombayı terör ekibinin bomba köpeği buldu. Yapılan incelemede bombanın TNT RDX karışım olduğu belirlendi. Bombanın çıktığı kitap evi kapatıldı.

 “Zanlıların uzun namlulu silahla fotoğrafları çıktı”

Polisin baskınında ayrıca zanlı Ahmet Can S.’nin evinde yapılan aramalarda uzun namlulu silahlarla çektirdiği fotoğraflar ortaya çıktı.

Ayrıca zanlının Mahmut Özden ve oğlu Hamza Özden yakalandıktan sonra örgütün en önde gelen ismi pozisyonuna geldiği ve örgütten kopuşların önüne geçtiği eylemleri yapmak için direktif verdiği belirlendi. Aramalarda örgüt üyelerinin evlerinden susturucu takılmış tabanca fotoğrafı ve otomatik tabanca fotoğrafları da çıktı.

Örgütün bu susturuculu tabanca ile önemli suikastlar yapmaya hazırlandığı değerlendiriliyor. Ayrıca zanlıların bir çoğunun yasa dışı yollarla Suriye’ye geçip burada IŞİD adına savaştıktan sonra aynı yöntemlerle yollarla Adana’ya geldikleri belirlendi.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 22 zanlı, ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 20’si tutuklanırken kadın zanlı ev hapsi tedbiriyle bir zanlı ise adli kontrol ve yurt dışı yasağı tedbiriyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ayrıca bu operasyon kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğünün yaptığı operasyonda tutuklanan Mahmut Özden ile birlikte 5 şahsında bu operasyon kapsamında zanlı olduğu ve tutuklama kararı çıktığı öğrenildi.

IŞİD emiri Urfa doğumlu

Urfa’da dünyaya gelen örgütün “Türkiye emiri” Özden’in tutuklanmasının ardından yaşamına yönelik yeni detaylar ortaya çıktı.

Özden’in bir çocuğu da dahil yüzlerce insanı IŞİD üyesi yapıp Suriye’ye savaşa gönderdiği belirtiliyor.

Silahla yaralama, tehdit, şantaj ve benzeri talimatlar vererek eylem planlayan Özden’in 2 eşi ve 10 çocuğu olduğu örgüte soktuğu çocuklarına Adana’da üst düzey sorumluluklar verdiği öğrenildi.

Yine, kendisi tutuklu bulunduğu süre içinde büyük oğlu Hamza Özden’e geçici olarak “emirlik” yaptırdığı iddia edildi.

Tuğla ve briket yaparak geçimini sağlayan Özden’in hayatı boyunca hiç cep telefonu kullanmadığı, görüşmeleri yüz yüze ve yazılı olarak yaptığı da anlaşıldı.

Pasaportu olmasına rağmen hiç yurt dışına çıkmayan Özden’in haftanın belirli günlerinden örgüt üyeleri ile düzenli olarak sohbetler gerçekleştirdiği ve bu sohbetlerde IŞİD’e eleman kazandırdığı ortaya çıktı.